Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Perseus'un Maceraları - 2 (Yunan Mitolojisi)
 İlginçler   5222   23.02.18   15.10.18   0
perseusb2.jpg

Medusa'yı öldüren Zeus'un oğlu Perseus, görevini tamamlayarak sözünü yerine getirmek için eve dönüş yolundaydı. Günler ve haftalar süren yolculuk Perseus'u yordu. Perseus dinlenmek için güzel bir yer aradı. Sonunda yeşillikler içinde bir bahçe gördü ve bir süre burada dinlenmek istedi. Fakat bu güzel bahçe Zeus tarafından gökyüzünü taşıma cezasına çarptırılan Atlas'ın yaşadığı yerdi. Atlas bir titandı. Tanrılar ve titanlar arasındaki savaşta Kronos'un önemli komutanlarındandı. Perseus Atlas'a yaklaşarak "Ben Zeus'un oğlu Perseus. Canavar Medusa'yı öldüren kişi" dedi ve Atlas'tan konukseverlik göstermesini istedi. Fakat Atlas Perseus'a "Senin gibi ölümlü birinin güçlü Medusa'yı öldüreceğine inanacak kadar aptal mıyım? Hemen topraklarımı terket" dedi. Atlas'ın sözleri Perseus'u çok kızdırdı. Özel torbasından Medusa'nın kafasını çıkararak Atlas'a gösterdi. Atlas gözlerine inanamadı. Fakat Medusa'ya bakan Atlas taşa dönüşerek bir dağ şeklini aldı. Dağın tepesi gökyüzünü taşımaya devam etti.

 

Hikayenin ilk kısmına buradan ulaşabilirsiniz.

  Perseus Bölüm 2  

Bu arada Etiyopya Krallığında kibirli ve gösterişli kraliçe Cassiopeia, kızı Andromeda'nın güzelliğini gösteriş amaçlı kullanmaktaydı. Ülkede yaşayan kızları Andromeda ile kıyaslıyarak "çirkinler" olarak nitelendirmekteydi. Bu durum kraliyet yakınında yaşayan Su Nymph'lerini gücendirdi. Nymph'ler kibirli kraliçeyi denizlerin tanrısı Poseidon'a şikayet etti. Bu duruma sinirlenen Poseidon, Andromeda'nın bir deniz yaratığı olan Cetus'a kurban edilmesi gerektiğini aksi takdirde bütün krallığı yok edeceğini söyledi. Krallığını ve masum insanları korumak isteyen Etiyopya kralı kızı Andromeda'yı kurban etmeye karar verdi. Böylece Andromeda deniz kenarındaki kayalıklara zincirlenerek ölüme terkedildi.

  Perseus Bölüm 2  

Eve dönüş yolundaki Perseus kayalıklara zincirlenmiş Andromeda'yı gördü. Andromeda'nın güzelliği Perseus'u etkiledi. Bu sırada deniz yaratığı Cetus, Andromeda'nın canını almak için deniz yüzeyine çıktı. Cetus'un Andromeda'yı öldürmek istediğini anlayan Perseus, Cetus ile savaşmaya başladı. Perseus, Medusa için Nymph'lerden aldığı kutsal eşyaları kullanarak Cetus'u yendi. Etiyopya kralı, kızını kurtaran Perseus'a minnetlerini sundu ve iki çift evlenerek, Perseus'un vatanına doğru yelken açtı.

  Perseus Bölüm 2  

Perseus eve döndüğünde hiç tahmin etmediği olayların yaşandığını gördü. Perseus'un annesi Danae ülkenin kralı tarafından sarayda esir tutulmuş ve çeşitli eziyetlere maruz kalmıştı. Neyseki Perseus'un üvey babası Dictys'in yardımı ile saraydan kaçan Danae Athena tapınağına sığınmıştı. Perseus'un gelişi krala iletildiğinde kral ordusunun hazır olmasını emretti. Perseus'un Medusa'yı yenmesi ve kahramanlıkları, Perseus gelmeden ülkeye ulaşmıştı. Bu nedenle kral, Perseus'dan korkmaktaydı. Annesine olanları duyan Perseus büyük bir öfkeyle kralın sarayına gitmek için yola koyuldu. Yolda kahraman Perseus'u görenler zalim krala karşı Perseus'a katıldı. Böylece Perseus ve küçük ordusu saraya ulaştı. İki ordu kıyasıya savaşmaya başladı. Fakat kralın ordusu çok kalabalıktı ve Perseus'un ordusu savaşı kaybetmekteydi. O anda Perseus ordusuna bağırdı "Dostlarım gözlerinizi kapatın!" Perseus özel çantasından Medusa'nın kafasını çıkararak kralın askerlerine gösterdi. Medusa'yı gören herkes taşa dönüştü. Böylece Perseus ve ordusu kralın ordusunu yendi.

  Perseus Bölüm 2  

Perseus, zalim kralı tahtın arkasında saklanmış şekilde buldu. Perseus krala "Bu sarayda yaşamana izin vereceğim. Fakat herkes benim gördüğüm gibi ne kadar korkak olduğunu görecek" dedi ve Medusa'nın kafasını krala gösterdi. Kral saklandığı şekliyle taşa dönüştü. Kralın yerine kralın kardeşi ve Perseus'un üvey babası Dictys kral oldu.

 

Görevini başararak sözünü tutan Perseus kendine yardım eden tanrılara gitti. Medusa'nın kafasını Athena'nın verdiği zırha sabitleyerek görevi için aldığı eşyaları iade etti.

  Perseus Bölüm 2  

Böylece Perseus'un kahramanlıkları diyardan diyara yayıldı. Zeus oğlu ile gurur duyuyordu. Fakat Delphi Kahini'nin kehaneti gerçekleşmemiş gibi gözükmekteydi. Kehanete göre Perseus ve annesini denize bırakarak ölüme terkeden Perseus'un dedesi kral Acrisius, Perseus tarafından öldürülecekti. Fakat kral çoktan kayıplara karışmıştı ve nerede olduğu bilinmiyordu. Perseus ise zaten yeterince ölüm ve savaş görmüştü. Bu nedenle dedesini öldürmek gibi bir niyeti yoktu.

 

Perseus ünü nedeniyle festival ve olimpiyatlara davet ediliyordu. Davet edildiği olimpiyatlardan birinde disk atma yarışına katıldı. Perseus'un fırlattığı disk şimşek hızıyla asillerin oturduğu yere doğru giderek yaşlı bir adamın kafasına çarptı. Yaşlı adam oracıkta can verdi. Bu kişi Perseus'un dedesi zalim kral Acrisius'tu. Böylece Kahin'in kehaneti gerçekleşti.

 

Perseus güzel bir hayat yaşadı. Bir kahraman ve kral olarak öldü. Ölümünden sonra yıldızlara dönüşerek gökyüzündeki yerini aldı. Günümüzde de bu takım yıldızı Perseus olarak isimlendirilir. Ayrıca Andromeda ve Andromeda'nın annesi Cassiopeia takım yıldızları da Perseus takım yıldızının hemen yanında yer alır.

  Perseus Bölüm 2  

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap