Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Şans, Kader, Tesadüf - Anne Parish'in İnanılmaz Hikayesi
 İlginçler   2829   02.02.18   13.12.18   0
anneparish.jpg

Bazen öyle olaylarla karşılaşırız ki kendi kendimize tesadüf olamaz deriz. Bu gibi olaylardan biri de bir Amerikalı bir yazar olan Anne Parish'in başına gelmiştir. Bu olay dünya çapında öyle meşhurdur ki pek çok matematikçi tarafından incelenmiş, olayın olasılığı hesaplanmaya çalışılmıştır. Bu makelemde Anne Parish'in başına gelen bu inanılmaz olaydan ve bu olayı inceleyen bir matematikçinin hesaplamalarından bahsetmek istiyorum.

 

Hikayemiz 1929 yılında Amerika'da başlıyor. Anne Parish ve kocası bu tarihte Paris'e gider. Meşhur Notre Dame katedralini ve kuş pazarını ziyaret ederler. Acıkan çift Deux Magot'ta öğle yemeklerini yer. Anne biraz dolaşmak için kocasını yalnız bırakarak Paris sokaklarında gezmeye başlar. Bir yazar olan Anne kitap satılan dükkanlara girerek kitaplara bakmaya başlar. Birden çocukluğunda en sevdiği kitap olan "Jack Frost ve Diğer Hikayeler" isimli kitabı görür. İlk başta fiyatı biraz yüksek bulur ve satıcıyla sıkı bir pazarlık yaparak sonunda kitabı alır. Anne gezmesini bitirip kocasının yanına dönmeyi karar verir. Kocasına aldığı kitabı göstererek çocukluğundaki en sevdiği kitap olduğunu söyler. Çift ilk sayfayı açtıklarında bir çocuk tarafından yazıldığı belli olan bir not ile karşılaşırlar. Notta "Anne Parish 209 Nortweber Street, Colorado Springs" yazmaktadır. Evet, kitap Anne'in çocukluğunda okuduğu kitaptır. İlk sayfasına da adını ve doğduğu evin adresini yazmıştır.

 

Bir kitap Amerika'dan okyanusu aşarak Paris'e gelmiş ve ilk sahibi olan Anne tarafından bulunmuştur. Bu olay tesadüf müdür, şans mı yoksa kader midir? Şöyle bir düşündüğümüzde rahatlıkla "nasıl tesadüf olabilir" veya "Böyle bir olayın olma ihtimali yok denecek kadar azdır" diyebiliriz. İşte bu sorulara cevap arayan bir kişi de Profesör Joseph Mazur'dur. Mazur konuyu hem tarihsel hem de matematiksel olarak ayrıntılı şekilde araştırmış ve ilginç sonuçlara ulaşmıştır. Hatta konu ile ilgili "Şans : Tesadüfün mitleri ve matematiği" isimli bir de kitap yazmıştır.

  Anne Parish  

Mazur, Anne Parish'in biyografisini incelemiş ve şu sonuçlara ulaşmıştır.

 

Parish'in annesi ünlü bir ressam olan ve Paris'e taşınan Mary Cassat ile çok yakın arkadaştır. Yani kitap büyük ihtimal ile Cassat ile Paris'e gelmiştir.

 

Parish'in kocası varlıklı bir işadamıdır. Parish kocası ile her iki yılda bir Paris'e gelmektedir.

 

1926 yılında ressam Marry Cassat vefat etmiş ve kitabın sonuçta bir kitap satıcısına ulaşmış olması büyük bir olasılıktır.

 

Yazar olan Parish kocası ile birlikte 1929 yılında Paris'e gelmiş ve doğal olarak buradaki kitapçıları gezmiştir.

 

Parish'in özellikle İngilizce kitaplar satan kitapçıları gezdiği düşünülmektedir. O yıllarda Paris'de İngilizce kitap satan sadece iki kitapçı bulunmaktadır.

 

Böylece çocukluğunda en sevdiği kitabı gören Parish kitabı satın almıştır.

 

Mazur yaptığı araştırma sonucunda Anne'nin kitabı bulma ihtimalini de hesaplamıştır. Mazur'a göre bu olayın gerçekleşme ihtimali 3331'de 1'dir.

 

İlk duyduğumuzda "inanılmaz" dediğimiz bu olay Mazur'un bulduğu sonuca göre normal bir olaydır. Ortada hayrete düşecek bir durum yoktur. Hatta Mazur, pokerde 4 As gelme olasılığının, Parish'in kitabı bulma olasılığından daha az olduğunu söylemektedir. Pokerde 4 As gelme olasılığı 4164'te 1'dir. Olaya Mazur'un bütün hesaplamalarının doğru olduğunu düşünerek bakarsak, Parish'in kitabı bulması gerçektende sıradan bir olaydır. Yani günlük hayatımızda "nasıl olur","bu bir tesadüf olamaz" dediğimiz olayların gerçekleşme ihtimali aslında düşündüğümüzden çok daha fazla olabilir.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap