Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Satrançta Piyonun Geçerken Alması Kuralı (En Passant)
 İlginçler   6350   19.12.20   0
piyon.jpg

En passant kuralı (Fransızca : Geçerken Alma) özellikle satranca yeni başlayanların veya acemi seviyede olan kişilerin bilmediği fakat satrançta oyunun kaderini belirleyebilecek bir kuraldır. Bu kural sadece piyonlar arasında uygulanabilir. Kurala göre satranç tahtasının ikinci karesinde bulunan bir piyon 2 kare atlayarak rakip piyonun yanına gelirse, rakip piyon ilerleyen bu piyonu sanki 1 kare hareket etmiş gibi alabilir. Aşağıdaki resimlerde bu açıklamayı çok daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

  piyon  

1-Oyun sırasının beyazlarda olduğu bir oyunda, oyuncu piyonunu kurtarmak için 2 kare ilerletir. (piyon hareket ettirilmezse at ile alınır, 1 kare hareket ettirilirse piyon ile alınır)

 

2-Bu durumda en passant kuralı siyahlar tarafından istenirse uygulanabilir ve beyaz piyon sanki 1 kare ilerletilmiş gibi alınabilir.

 

3-Diğer taşları çapraz alabilen piyon, çapraz konuma ilerler.

 

Bu durum sadece bir kereliğine yapılabilir. Örneğimize dönecek olursak beyaz piyon 2 kare ilerletildiğinde siyah piyon en passant kuralı ile beyaz piyonu almazsa hakkını kaybeder. Yani kural sonraki ellere devredilemez.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%70
%15
%15

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap