Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Serif ve Sans-Serif Fontları
 İlginçler   11795   25.01.18   25.01.18   0
sansserif.jpg

Arial, Helvetica, Tahoma, Calibri, Open, Times New Roman ve diğerleri... Günümüzde farklı alanlarda kullanılan yüzbinlerce font bulunmaktadır. Bu fontlar görünüş, büyüklük ve okuma kolaylığı açısından özenle seçilir. Örneğin gazetelerde kullanılan fontlar ile internet sayfalarında kullanılan fontlar birbirinden farklıdır. Bu makalemde fontlar arasındaki temel farklardan biri olan serif ve sans-serif özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

 

Öncelikle hazır yeri gelmişken şu bilgiyi de paylaşmak istiyorum, eğer internetten bir yazı tipinin nasıl göründüğünü görmek isterseniz, genellikle seçtiğiniz font ile yazılmış "The quick brown fox jumps over the lazy dog. 1234567890" (Hızlı kahverengi tilki tembel köpeğin üstünden atlar. 1234567890) cümlesini görürsünüz. Bu cümle rastgele seçilmiş bir cümle değildir. İngilizce alfabesindeki bütün harfleri içerdiğinden, seçilen yazı tipinin nasıl göründüğünü göstermek için kullanılan standart bir cümledir.

 

Gelelim serif ve sans-serif yazı tiplerine : Temel olarak Serif fontlarında harfleri oluşturan çizgilere eklenmiş, dekoratif amaçlı küçük kıvrımlar veya ekler bulunur. Sans-Serif fontlarda ise bu kıvrım ve ekler bulunmaz. Fransızça Sans kelimesi "bulunmayan" anlamına gelmektedir. Bu şekilde Sans-Serif yazı tiplerinde kıvrım ve eklerin olmadığını daha kolay hatırlayabilirsiniz.

  Sans-Serif  

Küçük kıvrımlar yazının okunuşundan görünüşüne kadar pek çok alanda etkili olmaktadır. Bu yüzden bu tür fontların kullanım yerleri farklılaşmıştır. Aşağıdaki tabloda serif ve sans-serif yazı tiplerinin karşılaştırmalı özelliklerini görebilirsiniz.

 
Serif Sans-Serif
Dekoratif amaçlı ekler ve kıvrımlar bulunur. Dekoratif amaçlı ekler ve kıvrımlar bulunmaz.
Klasik, resmi ve zarif olarak değerlendirilir. Modern ve basit olarak değerlendirilir.
Çoğunlukla gazete, dergi gibi baskı ürünlerinde kullanılır. Çoğunlukla web sayfalarında kullanılır.
Büyük yazı tipleri için idealdir. Küçük yazı tipleri için idealdir.
 

Serif fontlarının kıvrım ve eklerinin şekillerine göre pek çok çeşidi vardır.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%60
%40

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap