Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Tarihte Neden Mor Bayraklı Bir Devlet Yoktur?
 İlginçler   8116   06.11.17   28.11.17   1
morbayrak.jpg

Hiç merak ettiniz mi, tarihte neden hiç bir devletin, imparatorluğun, ulusun, medeniyetin veya dinin bayrağı mor renk olmamıştır. Acaba mor, eski zamanlarda hoşlanılmayan bir renk miydi? Ya da bazı dinler tarafından yasaklanan bir renk miydi? Bu makalemde mor rengin tarihsel gelişimi hakkında konuşarak, günümüzde oldukça sevilen bu rengin, eski tarihlerde neden sık rastlanan bir renk olmadığından bahsedeceğim.

 

Eski tarihlerde mor renk, asalet ile bağdaştırılan bir renkti. Bunun en büyük nedeni mor boyanın son derece pahalı olmasıydı. Sadece asil kişiler mor renkli elbiseler alabilecek kadar zengindi. Buna rağmen tarihteki bazı krallar yüksek fiyatından dolayı mor renkli elbiseler alamamıştır.

  Mor  

Eski tarihlerde mor boya, Akdenizde küçük bir liman şehri olan Sur'da üretilmekteydi (Bugünkü Lübnan). Çünkü mor boya üretiminde kullanılan deniz salyangozu sadece burada bulunabiliyordu. 1 gram mor boya için 10 binden fazla salyangozun kullanılması gerekmekteydi. Üretiminin bu kadar zahmetli olması mor boyanın çok yüksek fiyatlı olmasına neden olmuştur. Bazı zamanlarda mor boya fiyatı, altın fiyatının üç katı kadar pahalı olabiliyordu. Yani 1 kilogram mor boya almak isterseniz, karşılığında 3 kilogram altın vermeniz gerekirdi.

  Mor  

Mor boyanın bu denli pahalı olmasından dolayı hiçbir devlet, imparatorluk veya ulus, bayraklarında mor rengi kullanamamıştır.

 

1856 yılında İngiliz kimyager Henry William Perkin, sıtma hastalığının tedavisinde kullanmak üzere kinin sentezlemeye çalışmaktaydı. Deney sırasında bir kaza gerçekleşti ve kimyasal bir bileşen, karışımın yapıldığı ve diğer kimyasal maddelerin olduğu kaba döküldü. Sonuç, mor bir sıvıydı. Böylece Perkin, mor boyayı kimyasal olarak üretmişti. Perkin bu keşfi yaptığında sadece 18 yaşındaydı. İcadının patentini alan Perkin, mor renk sayesinde zengin bir yaşama kavuştu. 1800'lü yılların sonuna kadar mor boya deniz salyangozlarından üretilmiş ve bu zamana kadar yüksek fiyatlara satılmıştır. Perkin'in küçük kazası sayesinde mor renk diğer renkler gibi istenildiği zaman kullanılmaya başlanmıştır.

  Mor  

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%66
%34

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 Yorumlar
 fdhhhhhhh
 21.02.2019
nasıl yaniiiiiiiiii