Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Ülke Bayrakları ve Anlamları
 İlginçler   21695   14.02.18   14.10.18   0
bayraklar.jpg

Ülke bayrakları ülkeleri derinden etkileyen tarihi olayları, coğrafi özellikleri, dinleri ve ideolojileri temsil ederler. Bu nedenle ülke bayraklarına bakarak bir çok ülke için bazı tahminlerde bulunabiliriz. Bu yazımda anlamlarını ilginç bulduğum ve ilk bakışta pek bir anlam verilemeyen bazı ülke bayraklarından bahsetmek istiyorum.

 

1 - Avusturya

  Ülke Bayrakları  

İlk bakışta sıradan bir bayrak gibi görünen Avusturya bayrağının hikayesi bayrağımızın hikayesine benzemektedir. 1191 yılında Avusturya dükü V. Leopold bir savaşa katılır. Savaş o kadar kanlı geçer ki dükün giydiği beyaz elbise kan nedeni ile tamamen kırmızıya döner. Dük savaştan döndüğünde elbiselerini çıkarmaya başlar. Beline sardığı kemeri çıkardığında kemerin altında kalan kısmın kansız yani tamamen beyaz olduğu görülür. Böylece dükün üstünde kırmızının üstünde beyaz şeritten oluşan bir desen belirir. Bu görüntü fedarkarlığı ve vatan sevgisini simgelediğinden sonradan bayrak olarak kullanılmaya başlanır.

  Ülke Bayrakları  

2 - Güney Kore

  Ülke Bayrakları  

Bayrağa ilk baktığımızda Çin felsefesinden hatırlayacağımız "Yin - Yang" yani karşıt güçlerin uyumlu bir şekilde bir arada olmasını simgeleyen sembolü görebiliriz. Fakat çoğu kişinin dikkat etmediği nokta, bayraktaki çizgi şeklindeki sembollerin farklı olduğudur. Tao felsefesinden gelen bu sembollere Bagua adı verilir ve her sembolün bir anlamı vardır. Semboller ateş, su, toprak ve cennet anlamlarına gelmektedir.

 

3 - Bangladeş

  Ülke Bayrakları  

Bangladeş bayrağı doğmakta olan güneşin simgelendiği kırmızı bir daire ve Bangladeş'in bitki örtüsünü simgeleyen yeşil renkten oluşur. Fakat burada dikkatinizi çekmek istediğim, güneşi simgeleyen kırmızı daire beklendiği gibi bayrağın tam ortasında yer almaz, sol kısma daha yakındır. Bayrak özellikle bu şekilde tasarlanmıştır. Bu tasarım ile bayrak dalgalandığında kırmızı daire bayrağın tam ortasında yer alır.

 

4 - Bahreyn

  Ülke Bayrakları  

2002 yılından önce Bahreyn ve Katar bayrakları benzerliklerinden dolayı sıkça birbirine karıştırılmaktaydı. Bu nedenle 2002 yılında Bahreyn bayrağındaki zigzaglar azaltılmış ve 5 beyaz üçgen oluşturacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Beyaz üçgenler İslam'ın şartlarını temsil etmektedir.

  Ülke Bayrakları  

5 - Meksika

  Ülke Bayrakları  

Meksika bayrağında göze çarpan ilk şey kartal figürüdür. Figür eskiden bu bölgede bulunan Aztek kültüründen gelmektedir. Efsaneye göre Aztekler yerleşecek bir yer aramaktaydılar. Tanrı insanlara kaktüsün üstünde yılan yiyen kartal gördüğünüz yere yerleşin demiştir. Kaktüste yılanla beslenen kartalı gören Aztekler bugünkü Meksika'ya yerleşmişlerdir. Bu efsane tarihsel köklerinden dolayı Meksika bayrağında bulunmaktadır.

 

6 - Çin

  Ülke Bayrakları  

Çin bayrağındaki en büyük sarı yıldız devrimi simgelerken, diğer küçük yıldızlar sosyalizmdeki sınıfları temsil etmektedir. Bu sınıflar çalışan sınıf, köylü sınıfı, kırsal burjuvalar ve milli burjuvalardır.

 

7 - Nepal

  Ülke Bayrakları  

Nepal bayrağı farklı şekliyle dünyada en bilinen bayraklardandır (Dikdörtgen olmayan diğer ülke bayrağı ise İsviçre bayrağıdır). Nepal bayrağındaki üçgenler Himalaya dağlarını ve ülkedeki en büyük dinler olan Budizm ve Hinduizm'i temsil etmektedir. Ayrıca bayraktaki güneş ve ay figürleri kraliyet ve başbakan ailelerini simgelemektedir.

 

8 - İngiltere

  Ülke Bayrakları  

Öncelikle İngiltere hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum. Genellikle İngiltere kelimesi tüm ada coğrafyası için kullanılsa da aslında bu coğrafyanın adı Birleşik Krallık'tır. Birleşik Krallık 4 ülkeden oluşur. Bu ülkeler İngiltere, Galler, İskoçya ve İrlanda'dır. Her ülke kendi iç işlerinde bağımsız fakat dış işlerde merkezi yönetime bağlıdır. Her ülkenin kendi meclisi, bayrağı ve başkenti vardır. İngiltere sadece adanın güneyindeki ülkenin ismidir. Birleşik Krallık bayrağı da bu ülke bayraklarının bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Ülke bayrakları bu ülkelerde kutsal sayılan azizlerin simgeleridir (Haç sembolleri).

  Ülke Bayrakları  

Galler uzunca yıllar İngiltere'nin bir parçası olarak kabul edilmiştir. Bu yüzden 1606 yılında oluşturulan Birleşik Krallık bayrağında Gallerin bayrağı (Kırmızı Ejderha) bulunmaz.

 

Detaylı bilgiye İngiltere, Büyük Britanya, Birleşik Krallık, Britanya Adaları Neresidir? adlı makaleden ulaşabilirsiniz.

 

9 - Kamboçya

  Ülke Bayrakları  

Kamboçya bayrağında görülen yapının adı Angkor Wat'tır. Bu yapı dünyada en geniş alana sahip dinsel yapıdır (1.626.000 m2). Kompleks ilk olarak Hindu dini için tasarlanmış, daha sonra Budist tapınağına dönüştürülmüştür.

  Ülke Bayrakları  

10 - Brezilya

  Ülke Bayrakları  

Brezilya bayrağında ilk gözümüze çarpan, bayrağın ortasındaki "ORDEM E PROGRESSO" yazısıdır. Yazının anlamı Düzen ve İlerleme'dir. Yazı pozitifçilik akımı öncülerinden Auguste Comte'un "Sevgi prensibimiz, düzen temelimiz, ilerleme amacımızdır" sözünden alınmıştır. Ayrıca bayrakta görülen yıldızlar da (27 adet) Brezilya'nın federal bölgelerini temsil eder.

 

Hayali bir ülkenin lideri olsaydınız nasıl bir bayrak tasarlardınız, ne anlatmak isterdiniz? Tasarımlarınızı bana gönderebilirsiniz, gönderilen tasarımlar buraya veya uygun bir konu başlığında sitemize eklenecektir.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%64
%12
%12
%12

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap