Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Akıllı Nesne - Smart Object Kullanımı (Photoshop)
 Teknoloji   11922   06.03.18   06.03.18   0
akillinesne.jpg

Photoshop'ta yer alan akıllı nesne (Smart Object) işlerimizi kolaylaştıran, çalışma süremizi kısaltan bir özelliktir. Akıllı nesne katmanlarındaki resimlerde yapılan değişiklikler resimlerde bozulmalara neden olmaz. Ayrıca bu katmana uygulanan efektler kolaylıkla değiştirilebilir. Bu özelliklerin yanında birbirine bağlı akıllı nesne katmanları kolaylıkla güncellenebilir. Şimdi bu özellikleri inceleyelim.

 

1 - Resimlerin Boyutlandırılması

Photoshop'ta standart bir katmanda yer alan bir resim küçültüldüğünde resmin kalitesi de düşürülür. Bu nedenle resmi tekrar eski boyutuna getirmek için büyüttüğümüzde resimde oluşan bozulmaları görebiliriz. Akıllı nesne özelliği olan katmanlarda ise resimlerde yapılan büyütme ve küçültme işlemlerinde resmin kalitesi korunur. Bu sayede istediğimiz zaman resmi küçültebilir ve istediğimiz zaman büyütebiliriz. Kalitede herhangi bir değişim olmayacaktır. Aşağıdaki resimde akıllı nesne özelliğine sahip ve sahip olmayan katmanlardaki resimlerin küçültülüp büyütüldüğünde oluşan kalite farkını görebilirsiniz.

  Akıllı Nesne  

2 - Efekt Değişimleri

Akıllı nesne katmanlarındaki resimlere uygulanan efektler, katman panelinde liste şeklinde sıralanır. Listedeki bir efekte istediğimiz zaman çift tıklayarak efektin değerini değiştirebilir, istediğimiz efekti silebilir, efektlerin sıralamasını değiştirebiliriz. Normal katmanlarda böyle bir özellik yoktur. Aşağıdaki resimde akıllı nesne katmanındaki efekt listesini görebilirsiniz.

  Akıllı Nesne  

3 - Birbirine Bağlı Nesnelerin Güncellenmesi

Farzedelim ki Photoshop'ta bir kitap resmi oluşturduk. Kitabı da çoğalttık. Tasarımını yaptığımız bütün katmanları seçerek bir akıllı nesneye dönüştürebiliriz. Bu işlem normal katmanlardaki birleştirme (flatten) özelliğine benzer. Fakat bir değişiklik yapmak istediğimizde katman penceresinde oluşturduğumuz akıllı nesneye çift tıklamamız yeterli olacaktır. Böylece bütün katmanları görebileceğimiz yeni bir pencere açılır. Bu pencerede yapacağımız değişiklikler daha önce kopyasını çıkardığımız bütün kitaplara etki edecektir.

 

Aşağıda internetten indirdiğim kitap şablonunundaki katmanları akıllı nesneye çevirererek 2 kitap oluşturalım.

  Akıllı Nesne  

Değişiklik yapmak istediğimizde akıllı nesne katmanlarından birine çift tıklayalım. Açılan psb uzantılı pencerede istediğimiz değişikliği yapalım. Örneğin "PSD MOCKUP" yazan kısmı "DENEME" olarak değiştirelim. Ctrl + S kısayolu ile dosyayı kaydedelim ve pencereyi kapatalım.

  Akıllı Nesne  

Sonuçta bütün kopyaların güncellendiğini görebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde katman penceresi oldukça sade kalacak ve çalışmamız kolaylaşacaktır.

  Akıllı Nesne  

Akıllı Nesne kullanımı ile ilgili hazırladığım videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 
 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap