Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Arecibo Mesajı : Uzaya Gönderdiğimiz Meşhur Mesaj
 Teknoloji   4756   31.10.18   16.01.19   0
arecibo.jpg

Arecibo mesajı 16 Kasım 1974'te Porto Riko'da bulunan Arecibo teleskobundan M13 yıldız kümesine gönderilen mesajdır. Mesajda dünya ve insanlık için bazı temel bilgiler yer almaktadır. Onluk sayı sisteminden DNA'da bulunan atomlara, güneş sistemimiz hakkındaki bilgilerden dünyanın nüfusuna kadar bazı bilgiler bu mesaj ile uzaya gönderilmiştir.

 

Mesaj sadece 0 ve 1'lerden oluşan ikilik sayı sistemi ile kodlanmış ve gönderilme işleminde radyo dalgaları kullanılmıştır. Mesajı oluşturan takımda Carl Sagan ve Frank Drake gibi meşhur isimler de görev almıştır. Mesajın temel amacı uzaylılarla iletişime geçmek değil, teknoloji seviyesi en az bizimki kadar gelişmiş bir uzay ırkının uzaya nasıl bir mesaj gönderebileceği test etmektir. Bu konuya sonra değineceğiz.

 

Mesaj Nasıl Kodlanmıştır?

Mesajın içeriği yetkili üyeler tarafından belirlenerek ikilik sayı sistemine dönüştürülmüş ve Arecibo teleskobundan şimdiye kadar üretilmiş en güçlü radyo dalgaları ile uzaya gönderilmiştir. Kodlama sadece 1 ve 0'lardan oluştuğu için 2 farklı radyo frekansı kullanılmıştır. Aşağıdaki ses dosyasından mesajin neye benzediğini dinleyebilirsiniz. Kalın ses 1'i ince ses 0'ı simgeler.

   

Radyo dalgaları ile iletilen 1 ve 0'lar 23 satır ve 73 sütundan oluşan bir ızgara sistemine işaretlenirse mesajın görsel hali ortaya çıkar. (23 ve 73 asal sayılardır)

  Arecibo Mesajı  

Mesajda Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?

Mesajda 1'den 10'a kadar sayılar, DNA'nın yapısında yer alan atomlar (Hidrojen, Oksijen, Karbon, Fosfor, Azot), DNA yapısı (Fosfat-Şeker-Baz yapıları), DNA'yı oluşturan nükleotitler hakkında bilgi, görsel olarak DNA'nın sarmal yapısı, görsel olarak bir insanın görünüşü, ortalama bir insanın boyu, dünya nüfusu, güneş sistemimizin görsel şekli, Arecibo teleskobunun şekli ve genişliği yer almaktadır.

  Arecibo Mesajı  

Mesaj Nasıl Çözülür?

Daha önce açıkladığım gibi mesaj ikilik sistemde kodlanmış yani 1 ve 0'lardan oluşturulmuştur. Mesajı okurken yukarıdan aşağı 1 ve 0'lar belirlenir. Örneğin DNA'da yer alan atomların kodlarına göz atalım.

  Arecibo Mesajı  

Yukarıdan aşağı okunan 1 ve 0'lar içinde en alt satır okunmaz. En alt satırın tek görevi bloğun soldan sağa olan uzunluğunu belirlemektir. Aksi takdirde özellikle bol sıfırların olduğu kodlar yanlış yorumlanabilir. Örneğin yukarıdaki resimde yukarıdan aşağı ilk blok 0001'dir. Bu rakam onluk sisteme çevrildiğinde 1 sayısını verir. Bu sayı da hidrojenin atom numarasıdır. İkinci blok 0110 yani karbonun atom numarası olan 6'yı, üçüncü blok 1000 yani oksijen'in atom numarası olan 8'i, dördüncü blok ise 1111 yani fosforun atom numarası olan 15'i vermektedir. Böylece DNA'daki atomların hangileri olduğu bu şekilde çözümlenebilir.

 

Mesajda kodlamanın yanında görsel olarak da bilgiler içerir. DNA'nın görsel olarak nasıl göründüğü, güneş sistemimiz ve dünyanın yeri, bir insanın nasıl göründüğü mesajın görsel halinde yer almaktadır. Bu açıdan mesajı alan uzaylı ırkının teknoloji seviyesi ne kadar ileri ise bizimle ilgili o kadar çok bilgiyi elde edebilir.

 

Mesaj Neden M13'e Gönderildi?

Messier 13 (Kısaca M13) yıldız kümesi dünyadan yaklaşık olarak 25.000 ışık yılı uzaklıkta bulunur. Bu yıldız kümesinde yüzbinlerce yıldız yer almaktadır. Yıldızların en az bir gezegeni olduğundan sinyalin bir uzaylı ırkı tarafından alınma olasılığı M13 için daha fazladır. Bu nedenle bu yıldız kümesi hedef olarak seçilmiştir.

 

Hata mı Yaptık?

Stephen Hawking gibi bazı bilim adamları bu mesajın büyük bir hata olduğunu açıklamışlardır. Hawking Arecibo Mesajı hakkında "Gelişmiş bir uzaylı ırkı ile karşılaşmak kızılderililerin Kolumb ile karşılaşmasına benzer. Sonuç kızılderililer için iyi olmamıştı." şeklinde bir açıklama yapmıştır. Bazı bilim adamları bu mesaj ile tek hedefi gezegenleri istila etmek veya gezegenlerin kaynaklarını elde etmek olan (varsa) uzaylı ırklarına açık adres gönderdiğimizi belirtmektedirler.

  Arecibo Mesajı  

Mesaja Cevap Geldi mi?

2001 yılında İngiltere Chibolton teleskobunun yakınında yer alan bir tarlada bazı çizimlere rastlandı. Bu çizimler Arecibo Mesajına oldukça benziyor fakat bazı noktalarda farklılaşıyordu. Bazı kişiler bu çizimin mesaja yanıt olarak uzaylılar tarafından yapıldığını öne sürmektedir. Bilim dünyası ise bu çizimin insanlar tarafından yapılan bir aldatmaca olduğunu açıklamışlardır. Çünkü orjinal mesajın M13'e ve olası cevabın bize ulaşması için gerekli toplam süre 50.000 yıldır (M13 dünyadan 25.000 ışık yılı uzaklıktadır). Ayrıca bu tür tarla şekillerinin insanlar tarafından yapılabildiği pek çok kere denenmiş ve ispatlanmıştır. Yine de pek çok kişi bu şekillerin uzaylılar tarafından yapıldığına inanmaktadır.

  Arecibo Mesajı  

Mesajın Esas Amacı Neydi?

Madem gönderdiğimiz mesajın M13'e ulaşması ve olası cevabın da bize ulaşması en az 50.000 yıl sürüyor, neden farklı bir hedef seçilmedi veya mesajın gönderilme amacı neydi? Yapılan açıklamalara göre esas amaç uzaydan bir mesaj alırsak bu mesajı nasıl yorumlayabiliriz, (varsa) uzaylı ırkları uzaya nasıl mesaj gönderebilirler, gönderilen mesaj evrensel kurallara göre nasıl kodlanabilir gibi pek çok soruya cevap bulmaktı. Bu çalışma ile böyle bir mesajın gönderilmesinin mümkün olduğu görülmüştür. Yani ileride böyle bir mesaj alırsak veya yakın bir hedefe mesaj göndermek istersek hangi adımları atmamız gerekir bu çalışma ile öğrenmiş olduk. Çalışmayı hata olarak yorumlayan Hawking ve diğer bilim adamları çalışmanın kendisini değil bütün bilgilerimizi uzaya rahatlıkla gönderme düşüncesini eleştirmişlerdir. Çünkü 1962'de Sovyetlerin Venüs'e gönderdiği ilk mesajdan günümüze 30'un üstünde mesaj farklı yıldız takımlarına gönderilmiştir. Bu mesajlardan Kozmik Çağrı 1 ve Kozmik Çağrı 2 isimli mesajların detaylarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

 
Mesaj Hedef Takım Yıldız Gönderilme Tarihi Varış Tarihi
Kozmik Çağrı 1 Cygnus 1999 2069
Kozmik Çağrı 1 Sagitta 1999 2057
Kozmik Çağrı 1 Sagitta 1999 2067
Kozmik Çağrı 1 Cygnus 1999 2051
Kozmik Çağrı 2 Cassiopeia 2003 2036
Kozmik Çağrı 2 Orion 2003 2040
Kozmik Çağrı 2 Cancer 2003 2044
Kozmik Çağrı 2 Andromeda 2003 2044
Kozmik Çağrı 2 Ursa Major 2003 2049

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%75
%25

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap