Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Cep Telefonu Lens İncelemesi
 Teknoloji   5383   27.10.17   09.11.17   0
mobilelens.jpg

Bu incelememizde, cep telefonu kameraları için üretilmiş lenslerden konuşacağız. Almaya değer mi, ne kadar işe yarıyorlar gibi merak edilen soruların cevaplarını, örneklerle bu makalemde bulabilirsiniz. Piyasada birbirinden farklı çok sayıda lens bulunsa da en yaygın olan lensler yakınlaştırma (zoom), balık gözü (fish eye) ve geniş açı (wide angle) lensleridir. Şimdi bu lensleri ve bu lensler ile çekilen fotoğrafları inceleyelim.

 

Testimizde, amazon gibi alışveriş sitelerinde kullanıcılardan yüksek puanlar alan Aukey lens kitini kullanacağız. Kit; balık gözü, yakınlaştırma, geniş açı lensleri, temizleme bezi, lensleri telefona tutturacak aparat ve koruma kılıfından oluşuyor. Kitin fiyatı yaklaşık olarak 65 TL. Karşılaştırma fotoğrafları Samsung Galaxy S6 ile çekildi.

 

Geniş Açı Lensi

 

Lenssiz

trnLenssizk"  

Lensli

Lens  

Balık Gözü Lensi

 

Lenssiz

Lenssiz  

Lensli

Lens  

Yakınlaştırma Lensi

  Lenssiz  

Lenssiz

Lenssiz  

Lensli

Lens  

Değerlendirme

Fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi bu lenslerin daha çok amatör düzeyde fotoğraf çekmek için uygun olduğu söylenebilir. Lensin kalitesine göre değişebilmekle birlikte, geniş açı lensinin sağ ve/veya sol tarafında oluşan karartı fotoğrafın kalitesini düşürüyor. Yine de telefon kamerasının kadrajına sığmayan detayları fotoğraflamanıza izin verdiği için kullaılabilir. Önerim, geniş açı lensini yüksek bir noktadan şehir, deniz veya dağ manzarasını çekmek için kullanın. Kadraja yakın ve büyük nesnelerin varlığı odaklanmayı güçleştirdiğinden fotoğrafı bulanıklaştıracaktır. Benzer bir dezavantaj balık gözü lensi için de geçerli. İç mekanlarda balık gözü daha iyi performans sergileyecektir. Makro lensini ise doğal ışığın bulunduğu dış mekanlarda kullanmanızı öneririm.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap