Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
DNS ile İnternet Hızını Artırma
 Teknoloji   2216   21.04.18   21.04.18   0
dns.jpg

DNS, Domain Name System yani Alan Adı Sistemi internetin çalışmasında kritik görev yapan bir teknolojidir. DNS için internetin telefon rehberidir de diyebiliriz. Her websitesinin numaralardan oluşmuş bir adresi vardır. Bir internet sitesine ulaşmak istediğinizde IP numarası adı verilen bu numaralar kullanılarak websitesine ulaşılır. Fakat IP numaraları ezberlenemeyecek kadar uzundur. Bu nedenle websitelerine isimler verilmiş, bu isimlere de eşsiz numaralar atanmıştır. İşte DNS burada devreye girer. Kullanıcı tarayıcıya bir websitesinin ismini yazdığında, DNS, websitesinin numarasını bulur ve bu numara ile websitesine ulaşılır.

 

Websitelerine atanmış IP numaraları DNS sunucularında barındırılır. Örneğin sihirlifasulyeler.com'a ulaşmak isterseniz tarayıcınızın adres çubuğuna sitenin ismini yazar ve git tuşuna basarsınız. İlk işlem siteye ait IP numarasının bulunması olacaktır. Bunun için daha önce bu siteye girip girmediğiniz bilgisayarınızdaki DNS geçici bellekten kontrol edilir. Eğer daha önce giriş yaptıysanız DNS geçici bellekten sitenin IP numarası alınır. Eğer siteye ilk defa giriş yapıyorsanız sitenin IP numarası internet sağlayıcınızın DNS sunucusuna bağlanılarak bulunur. Bulunan IP numarası tarayıcıya iletilir ve websitesine bağlanır.

  DNS ile İnternet Hızını Artırma  

Eğer websitesini daha önce ziyaret etmemiş ve internet sağlayıcınızın DNS sunucusunda da ulaşmak istediğiniz websitesinin bilgisi yoksa, DNS sunucusu başka DNS sunuculara bağlanarak websitesinin kaydını arar. Eğer diğer sunucularda da kayıt bulunamazsa DNS Ana sunucuları denen ve bütün websitelerinin bilgilerine sahip, dünyanın farklı noktalarına konuşlandırılmış sunuculara bağlanılarak websitenin IP numarası bulunur.

  DNS ile İnternet Hızını Artırma  

Elbette arama işlemleri zaman alır. Bu nedenle websitesine ulaşma süresi artar yani internet hızı sanki yavaşmış gibi algılanır. Bu süreyi kısaltmak için ya tarayıcıya internet sitelerinin IP numaralarını yazmak ya da daha gelişmiş bir DNS sunucusu kullanmak gerekir. IP numaralarını kullanmak oldukça mantıksız bir çözüm yöntemidir. Örneğin Facebook'a 31.13.72.36 IP numarası ile direkt ulaşabilirsiniz. Fakat her websitesinin IP numarasını bulmak ve kullanmak oldukça zor olacaktır. Bunun için gelişmiş DNS sunucusunu kullanmak herşeyi kolaylaştıracaktır.

 

Hangi DNS Sunucusu?

Dünya çapında kullanabileceğiniz pek çok DNS sunucusu bulunmaktadır. Google, Open, Quad9, Comodo... Geçtiğimiz günlerde Cloudflare ve APNIC firmalarının desteği ile yeni bir DNS sunucu geliştirildi. Bu sunucu 1.1.1.1 isimli DNS sunucusudur. Sunucu için büyük yatırımlar yapılmış, milyarlarca websitesinin kaydını içeren, hızlı ve güvenli bir sistem oluşturulmuştur. Yapılan testlerde de hız bakımından bir numaralı DNS sunucusu ünvanını almıştır. Aşağıdaki resimde bir sorgunun sunucuya ulaştıktan sonra sonucun gönderilme süresi görülüyor. Yani kısa süre daha hızlı sunucu anlamına geliyor.

  DNS ile İnternet Hızını Artırma  

1.1.1.1 DNS sunucusunu denediğimde gerçekten de gözle görülür bir süre azalması olduğunu gördüm. Sizlerde bu sunucuyu kullanabilir, bir anlamda internet hızınızı artırabilirsiniz. Ayrıca şirketin basın ve websitesinde yer alan açıklamalarda hiçbir kaydınızın tutulmayacağı garantisi veriliyor. Yani hangi sitelere girdiğiniz kaydedilmiyor. Yapmanız gereken sadece DNS numarası olarak 1.1.1.1 numaralarını atamak.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap