Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Farelerdeki (Mouse) DPI Butonu Ne İşe Yarar?
 Teknoloji   5905   01.10.19   01.10.19   0
mouse-dpi-button.jpg

Eskiden sadece oyun farelerinde bulunan DPI butonu günümüzde pek çok farede standart olarak bulunmaktadır. Bilgisayar oyuncuları ve bilgisayar tabanlı grafik tasarımları yapan kişiler için vazgeçilmez bir ayar olan DPI'nın, standart bilgisayar kullanıcıları için çok da önemli olduğunu söyleyemeyiz.

 

DPI, Dot Per Inch kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve inç başına düşen nokta sayısı anlamına gelir.

   

Örneğin 800 DPI'ya sahip bir fareyi bir yöne doğru 2.54 cm hareket ettirirseniz, fare imleci de ekranda 800 piksel hareket eder.

 

Yüksek DPI'larda küçük fare hareketleri ile fare imlecinin aldığı yol büyük olur. Yani fare duyarlılığı artar. Fakat fare duyarlığı çok yüksek olursa fare kontrolü zorlaşır. Bu nedenle kendinize uygun DPI sayısını deneyerek bulabilirsiniz.

 

Farenizde DPI butonu varsa bu buton sayesinde kolaylıkla yüksek ve düşük DPI'lar arasında geçiş yapabilirsiniz. Eğer farenizde böyle bir buton yoksa işletim sistemi ayarlarından DPI ayarı yapabilirsiniz.

 

Windows İşletim Sistemi için DPI Ayarı

Denetim Masasına açarak "Fare" seçeneğine tıklayın. Eğer denetim masanızın görünümü kategorilere göre sıralanmış ise fare seçeneği için "Donanım ve Ses", "Aygıtlar ve Yazıcılar" yolunu izleyin.

 

"Fare" seçeneğine tıkladığınızda açılan pencerede "İşaretçi Seçenekleri" tabına geçiş yapın. Burada "İşaretçinin Hızını Seçin" kısmından farenizin DPI ayarını kendinize göre yapabilirsiniz.

   

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%45
%8
%8
%39

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap