Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
HDD ve SSD Karşılaştırması
 Teknoloji   2919   27.10.17   09.11.17   0
hddsdd.jpg

Bu incelememizde, veri depolamada yeni bir teknoloji olan SSD (Solid State Drive) sürücülerini inceleyip, HDD (Hard Disk Drive) sürücüleri ile karşılaştıracağız. Bu sürücüler arasındaki farklardan, avantajlardan, dezavantajlardan ve bazı test sonuçlarından bahsederek, "hangi sürücü tercih edilmelidir" sorusu için de önerilerim olacak.

 

SSD, USB belleklerin gelişmiş versiyonu gibi düşünülebilir. Bilgiler SSD'de bulunan mikroçiplere kaydedilir. HDD'lerde ise bilgiler disk şeklindeki plakalara, manyetizma kullanılarak kaydedilir. Bu yüzden HDD'lerde, manyetik izleri okumada görevli hareketli parçalar bulunurken, SSD'lerde hiçbir hareketli parça yoktur.

  HDD - SSD  

1 - Hız

 

HDD'de bir veri okunmak istendiğinde, öncelikle manyetik izleri okuyan hareketli başlık, bu izlerin olduğu yere konumlanmalı ve manyetik bilgileri okuyarak bu bilgileri işlemciye göndermelidir. SSD'de ise, okunması gereken verinin aranıp bulunması gibi bir sorun yoktur, SSD'lerde yer alan transistörler, elektrik akımı ile kontrol edilir ve böylece bilgiye ulaşılır. Bu yüzden SSD'ler HDD'lere göre oldukça hızlıdır. SSD hız farkını; bilgisayar, oyun veya büyük program açılışlarında rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Aşağıdaki videoda bilgisayar açılışındaki SSD farkını görebilirsiniz.

 
 

2 - Fiyat

 

Ekim 2017 için, SSD fiyatları 200 TL'den başlarken, HDD fiyatları 50 TL'den başlamaktadır. Yani SSD'ler pahalı sürücülerdir. Aynı kapasiteli HDD ve SSD sürücülerini karşılaştırdığımızda, fiyat farkı çok daha artar. Örneğin 2 Terabyte'lık bir SSD fiyatı, 3bin ile 5bin TL arasında değişirken, aynı kapasitedeki HDD fiyatı, yaklaşık 250 TL'den başlar.

 

3 - Veri Güvenliği

 

Verileriniz, SSD'de daha güvendedir. SSD, HDD gibi manyetik alandan etkilenmez, düşme ve sarsıntı gibi durumlarda, bilgilerin yer aldığı kısımlara zarar verecek hareketli parçası yoktur.

 

4 - Elektrik Tüketimi

 

HDD'ler, hareketli parçalar yüzünden daha fazla elektrik tüketir. SSD'lerin elektrik tüketimi saatlik 2 Watt civarındayken, HDD'ler için bu tüketim, 6 Watt civarındadır. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda bu fark, kaydedeğer hale gelir. SSD'li dizüstü bilgisayarlarda pil ömrü, HDD'li dizüstü bilgisayara göre en az yarım saat daha fazladır.

 

5 - Gürültü

 

Motor, dönen silindirler gibi hareketli parçaların olmaması sayesinde SSD'ler gürültüsüz ve titreşimsizdir.

 

6 - Kapasite

 

Eğer yüksek kapasiteye ihtiyacınız varsa, şu anda Türkiye'de bulunan en yüksek kapasiteye sahip SSD'ler 2 Terabyte'tır. Bu kapasiteden fazlasını bulmak hem çok zor hem de fiyat olarak abartı olacaktır.

 

Sonuç

 

Hız, güvenlik, elektrik tüketimi, gürültü konusunda SSD'ler açık ara avantajlıdır. Ancak fiyat-kapasite konusunda HDD'ler avantajlıdır. Eğer "1 Terabyte'lık bir sürücü bana yeter ve bu sürücüye 2000 TL veririm" derseniz, elbetteki SSD'leri öneririm. Aksi takdirde, fiyat ve kapasite geliştirmelerinin sonuçlarını beklemek zorundayız.

 

Dikkat: Piyasada SSD-HDD karışımı olan SSHD (Solid State Hybrid Drive) sistemleri zaman zaman SSD olarak değerlendiriliyor. Bu sistemler SSD sürücülerden yavaş, HDD sürücülerden hızlıdır. Aynı zamanda fiyat olarak SSD'lere göre çok daha ucuzdur. SSD sürücü almayı planlıyorsanız, SSD sürücü diye yanlışlıkla SSHD sürücüsü almayın. Bu sistemleri en kolay şekilde yazma hızlarına (write speed) bakarak ayırabilirsiniz. SSD'lerin yazma hızı yaklaşık olarak 500 MB/s iken SSHD'lerin yazma hızları 100 MB/s civarındadir/

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap