Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
İglo (Eskimo Evleri) Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Sıcak Tutar?
 Teknoloji   42209   12.12.18   16.02.20   5
iglo.jpg

Eskimolar Alaska, Kanada, Grönland ve Sibirya'nın kuzey bölgesinde yaşayan bir halktır. Oldukça zor şartlarda yaşayan eskimolar hayatta kalabilmek için farklı yollar geliştirmişlerdir. Bu yollardan biri de iglolardır. İglo eskimo dilindeki igdlu kelimesinden türemiş ve ev anlamına gelmektedir. Tamamen kardan yapılan bu geçici evler genellikle uzun süren avlarda veya yolculuklarda kullanılan bir sığınaktır.

  İglo Evleri  

Dışardaki sıcaklık −45°C olsa bile igloların iç kısmındaki sıcaklık +16°C'ye kadar çıkabilir. İçeri ve dışarının bu kadar farklı sıcaklıklarda olmasının iki nedeni vardır.

 

İglo evleri kar bloklarından yapılır. Kar bloklarında hapsolmuş hava ısı yalıtımı sağlar. Böylece ne dışarıdaki soğuk hava yapının içine girebilir ne de içerideki sıcak hava dışarı kaçabilir.

 

Isınan havanın yükseldiğini bilen eskimolar igloların yapısını buna göre oluşturmuştur. Uyuma alanları zeminden yüksekte bulunur.

 

Yapım Aşamaları

 

Şartlar : İglo yapımı için en az 1 metre derinliğinde karın olması gerekir (Eğer bu derinlikte kar yoksa dikdörtgen şeklinde bir kalıp kullanarak da karları sıkıştırabilir ve uygun bloklar oluşturabilirsiniz.) Karın düşük yoğunluklu üst kısmı iglo yapımı için uygun değildir. Bu nedenle kar blokları için ayaklarınızın batmadığı derinikteki karı kullanmanız gerekir. Başlangıç düzeyindeki igloların çapı en fazla 220 cm olmalıdır. Bu çaptan daha büyük iglolarda çatının sabit tutulması oldukça zordur.

 

Aşama 1 : Yaklaşık 30 cmlik bir çubuğa 110 cmlik bir ip bağlanır ve bu ipin ucuna da karda iz bırakabilecek kısa bir çubuk daha bağlanır. Uzun çubuk kara saplanarak ip gerilir ve bir daire çizilir. Bu sayede 220 cm çapa sahip bir daire elde edilir.

 

Aşama 2 : Yaklaşık olarak 40 cm yükseklik, 20 cm genişlik ve 15 cm derinliğinde kar blokları kesilerek daire üzerine sıra sıra yerleştirilir. Böylece ilk kat tamamlanır. Tamamlanan ilk kat açısal olarak kesilir.

  İglo Evleri  

Aşama 3 : İlk katın üzerine kar blokları dizilir. Bu sayede yapı hem yükselmeye hem de yükseldikçe daralmaya başlar.

 

Aşama 4 : Çatı için oluşan boşluklara göre kar blokları kesilir. Giriş için en uygun çözüm bir tünel kazmaktır. Böylece dışardaki soğuğun içeri girmesi engellenir. Duruma göre küçük bir kapı da yapılabilir. Son olarak yapıdaki boşluklar kar ile tamamen doldurulur ve iglo yapımı tamamlanır.

  İglo Evleri  

Aşağıdaki videoda Türkiye şartlarında yapılabilecek bir iglo yapımını izleyebilirsiniz. Video İngilizce fakat görsek olarak da rahatlıkla anlaşılabilir.

 
 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%53
%12
%12
%23

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 Yorumlar
 İglosever11
 04.12.2023
İglo yapımını gayet güzel bir şekilde anlatmışsınız.Bilgiler çok işime yaradı teşekkürler.
 islim
 27.02.2023
Hiç iyi değil
 Burak
 25.02.2020
Sizin bilginizin ta...
 Emrah (Yönetici)
 25.02.2020
Makaleden beklentiniz nedir? Başlıkta yazanlar açıklanmamış mı? Bu makale en az 10 güvenilir yabancı internet sitesinin Türkçe bir özetidir ve mümkün olduğunca basite indirgenmiştir. Yorumunuzu silmiyorum ki belki alt kısımda daha iyi anlatırsınız.
 veysi akgul
 24.06.2020
Gayet yeterli ve kısa ve öz olmuş , bilgiler için teşekkürler