Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
İglo (Eskimo Evleri) Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Sıcak Tutar?
 Teknoloji   2381   12.12.18   13.12.18   0
iglo.jpg

Eskimolar Alaska, Kanada, Grönland ve Sibirya'nın kuzey bölgesinde yaşayan bir halktır. Oldukça zor şartlarda yaşayan eskimolar hayatta kalabilmek için farklı yollar geliştirmişlerdir. Bu yollardan biri de iglolardır. İglo eskimo dilindeki igdlu kelimesinden türemiş ve ev anlamına gelmektedir. Tamamen kardan yapılan bu geçici evler genellikle uzun süren avlarda veya yolculuklarda kullanılan bir sığınaktır.

  İglo Evleri  

Dışardaki sıcaklık −45°C olsa bile iglo evlerinin iç kısmındaki sıcaklık +16°C'ye kadar çıkabilir. İçeri ve dışarının bu kadar farklı sıcaklıklarda olmasının iki nedeni vardır.

 

İglo evleri sıkışmış kar bloklarından yapılır. Kar bloklarında hapsolmuş hava ısı yalıtımını sağlar. Böylece ne dışarıdaki soğuk hava yapının içine girebilir ne de içerideki sıcak hava dışarıya kaçabilir.

 

Isınan havanın yükseldiğini bilen eskimolar igloların yapısını buna göre oluşturmuştur. İgloların giriş kısımları zeminin altında kalırken yaşam alanları zeminin üstündedir. Böylece yaşam alanı sıcak havanın bulunduğu kısımda yer alır.

  İglo Evleri  

Aşağıdaki videoda bir iglonun yapılışını izleyebilirsiniz.

 

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap