Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Japon Bombardıman Balonları
 Teknoloji   4887   09.01.18   16.01.18   0
fugo.jpg

1945 yılında Amerikan Newsweek dergisi Gizemli Balonlar adıyla bir haber yayınladı. Özellikle batı Amerika kıyılarında pek çok bilinmeyen, insansız balon gözlenmişti. Bu yayının ertesi günü pek çok gazetede gizemli balonlar hakkında haberler çıktı. Neydi bu balonlar, nereden gelmekteydiler? O günlerde bu sorulara hiçbir yetkili cevap veremedi. Sonunda balonların bomba taşıdığı ve bir şekilde Japonlar tarafından gönderildiği anlaşıldı. Tüm Amerika, Japonların bu balonları nasıl ve nereden gönderdiğini merak etmekteydi. Dahası her geçen gün balon görme ihbarları artmaktaydı.

 

İkinci dünya savaşı sırasında ülkeler teknolojilerini zorlayarak savaşı kazandıracak yeni silahlar üretme yarışındaydı. Kıtalararası roketler, jet motorları, yeni nesil piyade tüfekleri ve atom bombaları bu yarışın sonuçlarındandır. Ayrıca fazla bilinmeyen pek çok uçuk fikir de denenmiştir. Bu uçuk fikirlerden bir tanesi Japonların bombardıman balonlarıdır.

 

Japon meteorolog Wasaburo Oishi, pasifikteki jet hava akımlarını araştıran bir bilim adamıydı. Oishi, Japonya'dan başlayarak pasifik okyanusunu geçen ve Amerika'ya kadar ilerleyen bir hava akımı keşfetmiştir. Bu bilgi bombardıman balonu fikrini ortaya çıkarmıştır. Hiç bir uçak göndermeden ve 3 gün içinde Amerika'yı bombalama düşüncesi bütün dikkatin bu projeye odaklanmasını sağlamıştır. Aralıksız çalışmalar sonucunda bilim adamları ilk bombardıman balonunu tamamladırlar. Bu balonlara Fu-Go ismi verilmiştir.

  Fu-Go  

Balon, karadut ağacından elde edilen kağıttan yapılmış ve üretimde yüzlerce Japon çalışmıştır. Ayrıca balona yangın bombaları ve anti personel bombası yerleştirilmiştir. Hava basıncını sürekli ölçen bir sistem ile balonun irtifası uçuş sırasında otomatik olarak ayarlanmıştır.

  Fu-Go  

Savaş sonuna kadar yaklaşık 9000 balon üretilmiş ve hava akımına bırakılmıştır. Tahminlere göre bu balonlardan sadece bir kaç yüzü Amerika'ya ulaşmıştır.

  Fu-Go  

Amerika'ya ulaşan balonlar hiçbir etki yaratamamıştır. Balonlar ya kırsal bölgeleri bombalamışlar ya da Amerika ordusu tarafından düşürülmüşlerdir.

  Fu-Go  

Balonlar yüzünden toplamda 6 kişi hayatını kaybetmiştir. Ne yazık kı bu kişilerden beşi, yaşları 11-13 arasında değişen çocuklar, altıncı kişi ise hamile bir kadın olmuştur. Çocuklar yere düşmüş balonu kurcalamışlar ve balondaki patlamamış bombanın patlamasına neden olmuşlardır.

  Fu-Go  

Aşağıda Amerika ordusunun Japon bombardıman balonlarını incelediği detaylı videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap