Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Kumanda Pillerinin Kontrolü (Kolay Yöntem)
 Teknoloji   3232   18.10.17   25.11.17   0
kumanda.jpg

Ülkemizde yaklaşık 41 milyon kişi akıllı telefon kullanmaktadır[1]. Yani yaklaşık olarak her iki kişiden biri akıllı telefona sahiptir diyebiliriz. Peki kumanda pillerinin kontrolü ile akıllı telefonun ne alakası var? Çünkü bu basit yöntem için kameralı bir telefonunuzun olması gerekiyor.

 

Uzaktan kumandalar, insan gözünün göremediği kızıl ötesi ışınlar ile çalışır. Bu ışınlar kumandanın önünde bulunan verici sayesinde televizyona ulaşır. Kumandadan bir tuşa basıldığında, bir dizi kızıl ötesi ışın, kesikli şekilde televizyona gönderilir. Mors alfabesine benzer şekilde gönderilen kesikli ışınlar, televizyonda bulunan elektronik işlemcide 1 ve 0' lar şeklinde algılanarak hangi tuşa basıldığı bulunur ve buna göre işlem yapılır.

  Kumanda Vericisi  

Her ne kadar günümüz kameralarında fotoğraflardaki netliği artırmak için özel kızıl ötesi filtreler bulunsa da, cep telefonu kameralarında kullanılan bu filtreler mükemmel değildir. Telefonlarda kullanılan standart kameralar 350 ile 1000 nanometre dalgaboyuna sahip ışınları algılar. Görünür ışığın dalga boyu 390-700 nanometre, kızılötesi ışınların dalga boyu ise 700-1000 nanometre arasındadır. Yani kızıl ötesi ışınlar cep telefonu kameralarınca algılanır. İşte biz de bundan faydalanarak uzaktan kumandanın pillerini kontrol edebiliriz.

 

Tek yapmamız gereken, telefonun kamerasını açıp, uzaktan kumandanın verici kısmını gözlemlemektir. Kumandada herhangi bir tuşa bastığımızda, telefondaki görüntüde ışık görüyorsak kumanda çalışıyor yani piller sağlam demektir. Eğer hiç bir ışık göremiyorsanız, ya piller bitmiştir ya da kumandada bir sorun vardır. Emin olmak için filtrelemesi çok daha düşük olan ön kamerayı kullanarak işlemi tekrarlayabilirsiniz. Aşağıdaki videodan nasıl bir görüntü ile karşılaşmanız gerektiğini izleyebilirsiniz.

 
 

[1] : Kaynak

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap