Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Pattern (Şablon) Kullanımı ve Plan Tasarımı (Photoshop)
 Teknoloji   3091   25.07.18   25.07.18   0
taslak.jpg

Bu çalışmamızda internet sitelerinde, animasyon, film ve reklamlarda sıkça karşılaştığımız plan tasarımından bahsedeceğim. Oldukça basit olan tasarımımızda ayrıca Photoshop'ta sıkça kullanılan pattern (şablon) yapılarından da konuşacağız. Çalışmamızda yeni özelliklerden yararlanmayacağımız için bütün Photoshop sürümlerinde bu tasarımı yapabilirsiniz. Ayrıca makalemizin sonunda aşamaları ayrıntılı şekilde anlattığım videoyu izleyebilirsiniz.

 

Aşamalar

 

1-Materyalleri Bulma

Neyin planını yapmak istiyorsanız modelinizin png formatındaki resmini internetten indirin. Ayrıca dilerseniz plana bir kağıt yüzeyi görüntüsü ekleyebilir, çalışmanızı daha gerçekçi hale getirebilirsiniz. Bunun için yine internetten bir kağıt resmi indirmeniz gerekmekte.

 

2-Arkaplanı Hazırlama

Photoshop'ta planımızın boyutuna göre bir sayfa oluşturuyoruz. Herhangi bir renk verdikten sonra sayfamıza "Gradient Overlay" seçeneği ile mavi tonlarında radial bir renk geçişi uyguluyoruz.

  Photoshop Plan  

3-Pattern (Şablon) Oluşturma

Pattern yapıları kendini tekrar eden küçük resimlerdir. Sayfamıza plan görünümü vermek için sayfamızı kareli hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için pattern'lerden yararlanacağız. Öncelikle 40x40 pixel'lik yeni bir çalışma alanı oluşturduk. "Rectangular Marquee Tool" (Kısayol M, Kare olanı) ile alanımızı fareye basarak taradık. Böylece küçük çalışma alanımızı seçmiş olduk. Seçili alanın üzerine geldiğimizde sağ fare tuşuna basarak "stroke" seçeneğini işaretledik. Açılan pencere çerçevemizin rengini beyaz olarak ayarladık ve çizgi kalınlığını 5 px yaptık. Ok tuşuna bastıık ve Ctrl+D ile seçimi kaldırdık. Artık pattern'imiz hazır.

  Photoshop Plan  

Oluşturduğumuz pattern'i diğer çalışmalarda kullanmak üzere photoshop'a kaydetmemiz gerekiyor. Bunun için Edit->Define Pattern yolunu izledik ve açılan pencerede pattern'imize bir isim verdik. Ok tuşuna bastıktan sonra artık şablonumuz hazır.

 

4-Pattern Alanını Oluşturma

İlk çalışmamıza geri dönerek yeni bir katman oluşturduk. Katmanımızı siyah renge boyadık ve boyutlarını biraz küçülterek sayfanın ortasına gelecek şekilde hizaldık. Katman penceresinin altındaki fx butonuna bassarak "Pattern Overlay" seçeneğini işaretledik. Açılan pencerede listeden oluşturduğumuz pattern'i seçtik. Daha sonra katman özelliğini "overlay" yaparak "opasite" kısmını %50'lere çektik. Böylece arka planımız tamamen hazır hale geldi.

  Photoshop Plan  

5-Modelimizi Hazırlamak

Modelimizi çalışma alanımıza ekledik, uygun şekilde boyutlandırtan sonra ilk olarak Filter->Stylize->Find Edges seçeneği ile kenarları belirgin hale getirdik. Daha sonra Image->Adjustments->Black&White seçeneği ilevarsa bütün renklerin siyah-beyaz olmasını sağladık. Sonraki aşamadı ctrl+i tuşu ile invert işlemini gerçekleştirdik. Yani siyah kısımlar beyaz, beyaz kısımlar siyah hale geldi. Son aşama olarak model katmanımız seçili iken katman pencersinin altındaki fx tuşuna basarak outer glow efekti uygulayarak beyaz kıvrımların daha belirgin olmasını sağladık.

  Photoshop Plan  

6-Plan Yazıları

Çizgi elemanı ile modelimizin istediğimiz yerinden çizgiler çizerek çizgilerin ucuna istediğimiz açıklamaları ekledik ve modelimize istediğimiz ismi verdik. Böylece planımız hazır.

  Photoshop Plan  

Dilerseniz plana bir kağı yüzeyi ekleyebilir daha gerçekçi görnümü ulaşabilirsiniz. Bütün aşamaların ve kağıt ekleme işlemlerinin detaylıca anlatıldığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 
 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap