Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Photoshop'ta Ortalama İşlemleri
 Teknoloji   5434   10.12.19   10.12.19   0
ortalama.jpg

Photoshop'ta ortalama işlemleri program tarafından otomatik olarak yapılabilir. Bunun için yapmamız gerekenler sadece bazı seçimler yaparak iki butona basmak olacaktır. Bu sayede hem ortalama işlemi kolaylaşır hem de tam ortalı elemanlar elde ederiz. Aşamaların detaylıca anlatıldığı videoyu makale sonunda bulabilirsiniz. Şimdi aşamalarımıza geçelim.

 

İki elemanımız olsun, bunlara A ve B elemanları diyelim. A elemanını B elemanı içine ortalamak istersek kural olarak,

   

Şimdi bu söylediklerimizi aşama aşama yapalım.

 

İlk olarak elemanlarımızı oluşturulam. Mavi bir diktörtgen ve sarı bir dairemiz var. Sonuçta sarı daireyi mavi dikdörtgen içerisine ortalayacağız.

  Ortalama  

Bundan önce mavi dikdörtgeni sayfamızın tam ortasına yerleştirelim. Bunun için daha önce de bahsettiğim gibi elemanımızı nereye ortalayacaksak o kısmı seçmemiz gerekiyor. Yani ilk olarak sayfamızı seçmemiz gerekiyor. Bunun için ctrl + A tuşlarına basmamız yeterli olacaktır. Bu tuşlara bastıktan sonra sayfamızın seçim çizgileri görünür hale gelecektir.

  Ortalama  

Daha sonra araç çubuğunda Taşıma Aracı'nın seçili olduğundan emin olmamız gerekiyor. Eğer taşıma aracı seçili ise yukarıda hizalama butonları görünür olacaktır.

  Ortalama  

Katmanlar (Layer) penceresinde ortalanacak mavi dikdörtgen elemanımızın seçili olduğundan emin olduktan sonra 2. ve 5. hizalama butonlarına basarak elemanımızı tam olarak sayfanın ortasına taşıyabiliriz. 2. hizalama butonu dikey, 5. hizalama butonu yatay hizalamanın olmasını sağlar.

  Ortalama  

Elemanımızı ortaladıktan sonra tek yapmamız gereken seçim çizgilerini kaldırmak olacaktır. Bunu da Ctrl + D tuş kombinasyonu ile yapabiliriz.

 

Sıra geldi sarı daireyi mavi dikdörtgenin ortasına taşımaya. Elbetteki mavi dikdörtgen sayfanın tam ortasında olduğu için sarı daire için de yukarıdaki işlemlerin aynısını yaparsak daireyi mavi dikdörtgenin tam ortasına taşınayabiliriz. Fakat mavi dikdörtgenin sayfanın tam ortasında olmadığını farzedelim ve işlemlerimizi buna göre yapalım.

 

Kuralımızı hatırlarsak ilk olarak mavi dikdörtgen için seçim çizgilerini oluşturmamız gerekiyor. Katmanlar (Layers) penceresinde bulunan mavi dikdörtgene Ctrl tuşuna basılı tutarak farenin sol tuşu ile tıklarsak mavi dikdörtgenin seçim çizgileri ortaya çıkacaktır.

  Ortalama  

Sonraki işlemler mavi dikdörtgeni ortaladığımız işlemlerin tamamen aynısı olacaktır. Katmanlar (Layers) penceresinden sarı dairemizi seçelim, taşıma aracının aktif olduğundan emin olalım ve ortalama butonlarına basalım. Dairemiz dikdörtgenin tam ortasına taşınacaktır.

  Ortalama  

Tek yapmamız gereken seçim çizgilerini kaybetmek olacaktır. Bunun için Ctrl + D tuşlarına basmamız yeterlidir. İşlemlerin detaylıca anlatıldığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 
 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap