Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Plaklara Ses Nasıl Kaydedilir?
 Teknoloji   3198   19.09.17   09.11.17   0
plaklara-ses-nasil-kaydedilir.jpg

Ses fiziksel olarak nasıl kaydedilir ? Bu soru 1800'lerde çoğu bilim adamının kendine sorduğu soruydu. Bu yılların sonuna doğru bazı bilim adamları sesleri kayıt eden cihazlar geliştirdiklerini duyursa da kaydedilen sesleri çalacak bir cihazları bulunmuyordu. Bu konuda çalışmalara başlayan Edison, 1877 yılında sesleri hem kaydeden hem de çalabilen bir aygıt geliştirdi. Bu aygıta latince "ses yazıcı" anlamına gelen fonograf (phono-graph) adı verildi. Esasen bu çalışma Edison'un telgraf ve telefon çalışmalarının bir sonucuydu. Edison bu çalışmaları sayesinde sesin özelliklerini tamamen anlamış ve sesin nasıl kaydedilip, çalınabileceğini bulmuştu.

  Fonograf  

Ses bir enerji türüdür ve mekanik dalga özelliği gösterir. Elektromagnetik dalgaların aksine, bu tür dalgaların hareket edebilmesi için bir kütle gereklidir. Bu kütle, hava, su veya katı bir madde gibi atomlardan oluşur. Ses, kaynaktan çıkar çıkmaz karşılaştığı atomlara enerjisini vererek bu atomların titreşmesine neden olur. Titreşmekte olan atomlar, diğer atomlarla karşılaştıklarında, tekrar enerji aktarımı gerçekleşir ve diğer atomlar da titreşmeye başlar. Bu olay zincirleme bir reaksiyon gibi devam eder. Böylece ses, atomlar aracılığı ile yol almış olur. Uzayda sesin yol almaması bu yüzdendir. Çünkü uzayda ses dalgalarını taşıyacak bir kütle yoktur.

Ses, kaynağın gücüne göre çok farklı enerjisi seviyesine, frekans ve dalga boyuna sahip olabilir. Bu yüzden her notanın enerjisi, frekans ve dalga boyu birbirinden farklıdır. İnce sesler, yüksek frekanslı, kalın sesler ise düşük frekanslıdır (Yüksek Frekans = Yüksek Enerji). Bu yüzden atomların farklı tondaki seslere göre titreşmeleri birbirinden farklıdır. Aşağıdaki ses dosyasında 350 Hz ve 700 Hz frekansa sahip Fa notaları arasındaki ton farkını duyabilirsiniz.

   

Edison ve ses ile ilgili çalışmalar yapan diğer bilim adamları, sesin oluşturduğu titreşimleri fiziksel olarak kayıt edecek bazı fikirler geliştirdi. Temel mantık olarak ses, boru benzeri bir kanal yardımıyla esnek yüzeye iletilir. Esnek yüzey, sesin etkisiyle titreşmeye başlar. Ses titreşimleri, esnek yüzeyin diğer tarafında bulunan bir metal iğne yardımı ile iğnenin girintiler oluşturabileceği bir yüzeye aktarılır. Böylece her ses frekansı kendine özgü bir girinti oluşturur ve kayıt işlemi yapılır. Kaydedilen seslerin çalınması ise kayıt işlemine çok benzer şekildedir. İğne, kayıt edilmiş yüzeyde hareket ettirilir. Girintiler iğnenin ve iğneye bağlı esnek yüzeyin ileriye geriye hareket etmesini yani titreşmesini sağlar. Bu titreşimler, kayıt sırasındaki ses titreşimleri ile tamamen aynıdır. Bu yüzden, girintilerin oluşturdukları titreşimler, esnek yüzeyde daha önce kaydedilen seslere dönüşür. Edison'un buluşu olan fonograf, bu mantık ile geliştirilmiştir. Edison, alimünyum folyoyu, silindir şeklindeki dönen bir sisteme eklemiş, kayıt sırasında titreşen yüzeydeki iğne, alüminyum folyo üzerinde izler bırakmış, döndürme işlemiyle izler tabaka üzerinde düzenli olarak sıralanmıştır. Popüler hale gelen fonograf, ses kalitesinin kötü olması ve kayıt süresinin kısa olması nedeniyle kısa bir sürede popülerliğini yitirmiştir. Bu nedenle Edison fonograf çalışmalarını bırakmak zorunda kalmıştır.

  Fonograf  

Fonograf'ın icadından yaklaşık 10 sene sonra, telefonun mucidi Alexander Graham Bell ve iki meslektaşı, alüminyum folyo yerine, parafin kaplı silindir ve daha yumuşak iğne kullanarak ses kalitesini artırmış ve yeni bir patent alarak, geliştirdikleri fonografa Grafofon (Grapho-Phone) ismini vermişlerdir. Sonradan döndürme işleminin otomatik olması için kurmalı bir sistem de cihaza eklenmiştir.

   

Ticari olarak büyük potansiyel görülen ses sistemleri, pek çok bilim adamı ve girişimci tarafından geliştirilmiştir. 1892 Almanya doğumlu Amerikalı mucit Emile Berliner, fonografı, sesleri disk şeklindeki plaklara kaydedecek şekilde geliştirmiş, ayrıca kayıt ve çalma sisteminde yaptığı değişikliklerle ilk gramafon'u (Gramo-Phone) elde etmiştir. Sonraki yıllarda, yapılan geliştirmelerle ses kalitesi ve süresi artırılmış, büyük ticari başarı yakalanmıştır.

 

Son olarak, Edison'un fonografı icat etmesini konu alan "Edison the man" isimli filmin fonograf sahnesini aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap