Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Siyah Beyaz Fotoğrafları Renklendirme (Photoshop)
 Teknoloji   16067   18.01.19   18.01.19   0
renklendirme.jpg

Eski veya özellikle siyah beyaz çekilmiş fotoğrafları photoshop ile renkli hale getirebiliyoruz. Bunun için oldukça fazla yöntem mevcut fakat bu makalemde acemiden uzmana her tür photoshop kullanıcısının rahatlıkla uygulayabileceği maske yöntemi ile bir fotoğraf renklendirme işlemi yapacağız. Aşamalara ve işlemin detaylıca anlatıldığı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Aşamalar

 

1- Renklendireceğimiz fotoğrafı Photoshop ile açalım.

 

2- Katmanlar panelinde "Adjustment Layer" butonuna basarak "Solid Color" seçeneğini işaretleyelim.

  Renklendirme  

3- Karşımıza renk paleti çıkacaktır. Renk paletinden renklendirmek istediğimiz kısmın rengini seçerek OK tuşuna basalım. Seçtiğimiz renk bütün pencereyi kaplayacaktır.

 

4- Katman penceresinde oluşan maske simgesine (Beyaz Dikdörtgen) tıklayarak Ctrl + i harfine basalım ve "invert" işlemini yapalım. Invert seçeneğine menüden "Image Adjustments Invert" yolu ile de ulaşabiliriz. Böylece ilk başta beyaz olan maskemiz siyah hale dönüşecek ve resmimiz görünür olacaktır.

  Renklendirme  

5- Katman penceresinde yer alan "Blending Mode" kısmına tıklayarak "Color" seçeneğini işaretleyelim. Ayrıca araç çubuğunda yer alan renk paletinde beyaz ve siyah renklerin olduğuna emin olalım.

  Renklendirme  

6- Artık renklendirmeye başlayabiliriz. Tek yapmamız gereken araç çubuğundan fırçayı seçmek (Kısayol : B) ve renklendirmek istediğimiz kısmı boyamak olacaktır. Bu aşamada siyah renkli maske sembolünün seçili olması gerekiyor. Emin olmak için katman penceresindeki siyah maske simgesine (siyah dikdörtgen) bir kere tıklayabilirsiniz.

  Renklendirme  

7- Bir alanı renklendirdikten sonra diğer alanlar için 2'den sonraki adımları tekrar ve aynen uyguluyoruz. Bu sayede fotoğrafımız aşama aşama renkli hale gelecektir. Aşağıdaki videoda aşamaları izleyebilirsiniz.

 
 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%66
%34

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap