Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Tarayıcılarda Ön Bellek İşlemleri (Normal Yükleme - Tam Yükleme - Ön Belleği Boşaltma)
 Teknoloji   3906   20.01.20   21.01.20   0
hardreload.jpg

Tarayıcılarda bulunan ön bellek websitelerin hızlı yüklenmesini sağlayan bir sistemdir. Bir site ilk defa ziyaret edildiğinde sitenin bazı elemanları (görsel ayarların bulunduğu css dosyaları, sayfa yapısını düzenleyen javascript dosyaları, resimler, fontlar, pdf dosyaları, bazı durumlarda videolar) bilgisayarda bulunan tarayıcı ön belleğine depolanır. Aynı site tekrar ziyaret edildiğinde site için gerekli pek çok dosya kullanıcının bilgisayarından yani ön bellekten yüklenir. Böylece ziyaret edilen site çok daha hızlı hazır hale getirilerek kullanıcıya gösterilir.

 

Bazı durumlarda ön bellek sistemi sayfaların istenildiği gibi görüntülenmesini engelleyebilir. Kullanıcı bir sayfayı ziyaret ettikten sonra yani sayfa dosyaları ön belleğe yüklendikten sonra örneğin sayfada görsel bazı değişiklikler yapılırsa (css dosyası değiştirilirse), kullanıcı sayfayı tekrar ziyaret ettiğinde bu değişiklikleri göremez. Çünkü sitenin hızlı açılması için hala ön bellekte bulunan eski görüntü ayar dosyası kullanılır. Sayfa yenilense bile (Refresh - Reload) değişen bir şey olmaz. Aynı durum fontlar, resimler, sayfa yapısını düzenleyen dosyalar, pdf dosyaları ve medya dosyaları için de geçerlidir. Sitedeki yapısal güncellemeleri görebilmek için ya tarayıcı belleğini boşaltmak ya da tam yükleme yapmak gerekir. Bu işlemler chrome ve safari hariç diğer tarayıcılarda aynı şekilde yapılır.

 

Chrome'da Ön Bellek İşlemleri

 

Chrome ön bellek kontrolünü sağlayan en iyi tarayıcıdır. Chrome kullanıcıları hem görsel olarak hem de tuş kombinasyonları ile ön bellek işlemlerini yapabilir.

 

Ön bellek işlemleri hangi site için yapılacaksa siteye erişilir.

 

F12 tuşuna basılarak geliştirici aracı açılır (DevTool)

 

Sayfa Yenileme Butonu'na uzun basıldığında ön bellek işlem seçenekleri ortaya çıkar.

  Ön bellek işlemleri  

Seçeneklerde 3 farklı kısım bulunur.

 

Normal Yükleme : Bu seçeneğe tıklanırsa sayfa yeniden yüklenir. Ön bellekte herhangi bir değişiklik yapılmaz.

 

Tam Yükleme : Bu seçeneğe tıklanırsa sitedeki bütün dosyalar yeniden ön belleğe indirilir. Bu sayede sitede bir değişiklik yapılmış ise görüntülenir. Tam Yükleme ile sayfanın parçası olmayan fakat sayfa açıldığında başka sitelerden yüklenen elemanlar silinmez, ön bellekte kalır.

 

Ön Belleği Boşaltma ve Tam Yükleme : Bulunan site ile ilişkili tüm dosyalar ve sayfa açıldığında başka sitelerden yüklenen elemanlar ön bellekten silinir ve sıfırdan ön belleğe yüklenir.

 

Diğer Tarayıcılarda Ön Bellek İşlemleri

 

Diğer tarayıclarda chrome gibi görsel bir menü yer almaz sadece tuş kombinasyonları ile yeniden yükleme ve tam yükleme yapılabilir. Ön belleği boşaltmak için ise ayarlar menüsü kullanılır. Bütün tarayıcılarda F5 tuşu sayfayının yeniden yüklenmesini sağlarken chrome, firefox, opera ve microsoft edge' de Ctrl + F5 tuşu tam yüklemenin olmasını sağlar. Safari'de ise option + command + E kombinasyonu tam yüklemenin gerçekleşmesini sağlar.

 

Her tarayıcının bir ön bellek sınırı vardır. Eğer çok fazla siteyi ziyaret ettiyseniz ön bellek ziyaret edilen site dosyaları ile dolmuş olabilir. Yani yeni ziyaret edilen siteler için ön belleğe bir depolama yapılmaz ve ön bellekte yer almayan siteler için bağlantı hızı yavaşmış gibi görülebilir. Bu durumlarda ön belleği boşaltmak bir çözüm olacaktır.

 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%50
%50

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap