Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Teflon Nedir?
 Teknoloji   10284   12.11.18   09.10.19   1
teflon.jpg

Teflon, 1938 yılında Amerikalı bir kimyager olan Roy Plunkett tarafından şans eseri bulunan bir maddedir. Meşhur kimya firması DuPont için çalışan Plunkett, buzdolapları için zararsız bir soğutma sıvısı üretmeye çalışmış fakat elde ettiği madde Teflon olmuştur. DuPont firması bu ilginç maddeyi incelediğinde bu maddenin hiçbir şeyle etkileşmediğini görmüş ve ticari olarak kullanmaya karar vermiştir.

 

Teflon Nedir?

Plunkett'in elde ettiği maddenin kimyadaki ismi PoliTetraFlorEtilen'dir (PTFE). Teflon, DuPont firmasının PTFE'ye verdiği ticari isimdir. PTFE bir polimerdir. Polimerler aynı veya birkaç farklı molekülden oluşan uzun zincirli makro moleküllerdir.

 

Polimerler hakkında detaylı bilgilere Polimerler ve Kullanım Alanları isimli makaleden ulaşabilirsiniz.

  Teflon  

Teflona Neden Hiçbir Madde Yapışmaz?

Teflon, karbon ve flor atomlarından oluşur. Molekülünün iç kısmında karbon atomları, dış kısmında ise flor atomları bulunur. Bir maddenin başka bir maddeye yapışması için iki madde atomları arasında kimyasal veya elektriksel etkileşimlerin olması gerekir. Teflonu oluşturan flor ve karbon atomları arasındaki bağ o kadar kuvvetli ve elektriksel olarak o kadar dengelidir ki başka maddenin atomları teflondaki flor atomlarıyla etkileşemez. Bu nedenle hiçbir madde teflona yapışmaz.

  Teflon  

Teflon Nerelerde Kullanılır?

Teflonun başka maddeler ile etkileşmemesi pek çok alanda kullanılmasına olanak sağlar. Bu amaçla asit gibi güçlü korozif maddelerin aktarımında ve depolanmasında, uzay teknolojisinde, tavalarda, su geçirmez giysi ve ayakkabılarda, contalarda, su geçirmezlik sağlayan bantlarda, cilalarda, lenslerde, saç bakım ürünlerinde, elektronik ürünlerde, uçak parçalarında, ütülerde ve pek çok farklı alanda kullanılmaktadır.

  Teflon  

Teflon Sağlığa Zararlı mıdır?

Çoğu kişi çizilmiş teflon tavaların kansere neden olduğunu duymuştur. Amerika Kanser Cemiyeti'nin yaptığı açıklamaya göre bu bilgi hala tartışılan bir konudur. Teflon hiçbir maddeyle etkileşmediğinden, vücudumuza giren teflon parçaları da vücudumuzu oluşturan atomlarla etkileşmez. Bu nedenle teflonun vücudumuza herhangi bir etkisi yoktur. Fakat teflonun metal tava yüzeyine yapıştırma işleminde kullanılan PerFlorikOktanoikAsit (PFOA) adlı maddenin hayvanlarda yapılan deneylerinde bazı tümör risklerini artırdığı bulunmuştur. Buna rağmen teflon tavalardaki PFOA'nun direkt kanser ile ilişkilendirildiği bir çalışma yoktur. Ayrıca tavalarda bulunan PFOA'nun miktarı çok çok düşüktür. Bu nedenle Amerika Kanser Cemiyeti teflon tava kullanımının güvenli olduğunu açıklamıştır. Cemiyetin yaptığı açıklamada esas endişe teflon tavaların yüksek sıcaklıklara ısıtılmasıdır. Bir teflon tava 340°C-650°C'ye ısıtılırsa teflon dumanı oluşur. Bu duman sağlık açısından zararlıdır ve grip gibi semptomlara sahiptir. Bu nedenle teflon tavaları yüksek sıcaklıkta uzun süre bekletmemek gerekir.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%33
%17
%50

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 Yorumlar
 Yetgin
 19.05.2019
Firitozümün teflonu tamamen soyuldu kılmak zararlı olur mu