Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Var Olmayan İnsanlar
 Teknoloji   2832   19.02.19   21.02.19   0
gan.jpg

Yukardaki resimde görülen insanlar aslında yok... Bu resimlerin tamamı yapay zeka ile oluşturuldu. Daha önceki makalelerimde düşünce okuyabilen yapay zekalardan bahsetmiştim. Yapay zeka bizi daha ne kadar şaşırtabilecek derken yeni teknolojiler veya var olan teknolojilerin geliştirilmesiyle şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

 

thispersondoesnotexist.com (Anlamı : bu insan yok) sitesi yapay zeka teknolojisini kullanarak insan resimleri üreten bir websitesidir. Sayfayı her yenilediğinizde yapay zeka anlık olarak yeni bir insan resmi üretir. Sitede kullanılan yapay zeka bir dünya devi olan NVIDIA firmasının geliştirdiği bir teknolojidir. Bu teknoloji ile sadece insan resimleri değil araçlar, hayvanlar ve çevre resimleri de oluşturulmaktadır. Teknolojinin tanıtım niteliğindeki videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 
 

Detaylar

 

Yapay zekanın kullandığı teknoloji GANs (Generative Adversarial Networks - Çekişmeli Üretici Ağlar) teknolojisidir. Bu teknolojiyi şu şekilde anlayabiliriz. Farzedelim ki bir ressamsınız ve Mona Lisa tablosunun orijinalinden ayırt edilemeyecek bir kopyasını yapmaya çalışıyorsunuz. Bir sanat uzmanı da resimlerinizi kontrol edip değerlendiriyor. Ayrıca uzman, yapmış olduğunuz resmin sahte olduğunu anlarsa bu kararı nasıl aldığını size söylüyor. Uzmanın değerlendirmelerine göre milyonlarca hatta milyarlarca resim yaptığınızı düşünün. Sonuçta, uzmanın orijinalinden ayıramayacağı resmi yapmak sadece zaman meselesi olacaktır. GANs teknolojisi de aynen bu şekilde çalışır. Bir üreteç istenilen bir ürünü üretirken bir denetleyici mekanizma bu ürünü kontrol etmektedir. Denetleyici mekanizma ile üreteç arasındaki bilgi alış verişi sayesinde ve işlemin milyarlarca tekrarından sonra mükemmele yakın ürünler elde edilmektedir.

 

Sitede kullanılan yapay zeka komutları Python dili ile yazılmıştır. Hangi kodlar nasıl yazılmış merak ediyorsanız buradan projenin sayfasına ulaşabilir ve kodları inceleyebilirsiniz.

 

Yapay zekanın incelediği ve örnek aldığı fotoğraflar ünlülerin fotoğraflarıdır. Yapay zeka bu fotoğrafları incelemiş ve birbirine uyumlu bulduklarını birleştirerek bir insan fotoğrafı oluşturmuştur. Elbetteki ilk başlarda pek çok hata oluşmuş ve sonuç gerçekçi bulunmamıştır. Fakat GANs teknolojisi sayesinde milyarlarca denemeden sonra mükemmel sonuçlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap