Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Yeraltı Çöp Toplama Sistemleri
 Teknoloji   4969   01.10.18   13.10.18   0
yeralticop.jpg

Bu yazımda ilk gördüğüm anda "süpermiş" dediğim yeraltı çöp toplama sistemlerinden bahsetmek istiyorum. Bu tür sistemler 1990'lardan beri Avrupa'da hizmet vermektedir ve ülkemizde de faaliyete geçmeye başlamıştır. Büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere pek çok belediye bu sisteme geçmiş veya geçiş için planlama yapmaktadır.

 

Sistemde yeraltına büyük hacimli bir konteyner yerleştirilir. Baca olarak isimlendirilen ve konteynerle bağlantılı bir çöp bidonu ise yerüstünde yer alır. Bacadan atılan çöpler konteynerde birikir.

  Yeraltı Çöp  

Bu sayede çöpler yer altında depolanır. Bu durumun pek çok avantajı vardır.

 

Büyük çöp bidonlarının ortadan kalkması ile özellikle kalabalık ve dar sokaklar için kullanılabilir alan artırılır.

 

Yeraltıdaki konteynerlerin büyük hacimli olması yani eski sisteme göre çok daha fazla çöp depolanması çöp toplama hizmetini azaltır. Bu durum hem belediye hem de sokak sakinleri için istenen bir durumdur.

 

Eski sistemde sıklıkla gerçekleşen çöplerin etrafa dağılması veya çöp kokularının duyulması yeraltı çöp sisteminde yoktur.

 

Böcek ve fare gibi sorunlar da yeraltı çöp sisteminde yoktur.

 

Peki yeraltı çöpleri nasıl toplanır? Çöplerin toplanması kullanılan sisteme göre değişebilmektedir. Bazı sistemlerde özel vinçler sayesinde çöpler toplanır, bazı sistemlerde ise yeraltındaki konteynerler asansörlü bir sistem ile yüzeye çıkartılarak görevliler tarafından boşaltılır.

  Yeraltı Çöp   Yeraltı Çöp  

Aşağıda vinçli çöp toplama sistemi videosunu izleyebilirsiniz.

 
 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap