Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Arama Motoru Tasarımı - 2
 Web-Tasarım   2227   11.04.19   11.04.19   9
aramamotoru2.jpg

Bu makalemizde daha önce tasarladığımız arama motorunda bazı geliştirmeler yapacağız. Tasarımımıza kategoriler alanı ve aramanın başladığını gösteren bir animasyon ekleyerek, sonuçların görüntülenemesini düzenleyeceğiz. Böylece bir kitap sistemi için hazrıladığımız tasarımımızı bitirmiş olacağız.

 

Kaynak kodları bilgisayarınıza indirmek için burayı tıklayınız.

 

Aşağıdaki videoda tasarım aşamalarını detaylı şekilde izleyebilirsiniz.

 
 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 Yorumlar
 Hikmet
 02.06.2021
Merhaba Emrah Bey Güzel bir çalışma olmuş, Para versek bu kadar güzel bir anlatım ve bilgi bulamazdık, Hakkınızı helal ediniz, Başarılar dilerim, Teşekkürler.
 Yasin
 21.03.2021
Merhaba, Öncelikle ellerinize sağlık. Ben burada yapmış olduğunuz arama motorunu arama kısmına örneği kitap adını yada ilk 3 harfini yazdıktan sonra bir boşluk bıraktığımda bu sefer otomatik olarak diğer (kategori, tarih yada yazar) kısımlarda aramaları filtrelesin istiyorum. Örneğin, mav(boşluk)meh(boşluk)bil yani mav mavi balık, mavi kitap, mavi deniz gibi sonuçları getirken boşluk bırakıp meh yazdığımızda üsteki sonuçlarıdan mehdi, mehmet sonuçları olan satırlar kalsın devamında yine boşluk bırakıp bil yazdığımızda bilim, bilgisayar, bildiri vs vs gibi bilgiler kalsın istiyorum. sorgu yapılacak olan data çok fazla ve benzerlikler olduğu için böyle bir ihtiyacım var. Özetle sizin arama, kategori seçme ve radio button ile yaptığı
 Emrah (Yönetici)
 29.03.2021
Sorunuzu net şekilde anladım. İlk aklıma gelen şu oldu. HTML yapısına bir hidden input yerleştiririz (ilk değeri sıfır) ve arama inputu aktifken (JQuery keyup ile kontrol edebiliriz) boşluk tuşuna basınca gizli inputun değerini 1 artırırız. Böylece boşluk tuşuna basıldığında hangi sütunda arama yapılacağını belirleyebiliriz. Boşluk tuşuna basılınca hem gizli inputtaki değere göre arama yaparız (0 ise örneğin kitap), hem de bu değeri 1 artırarak diğer aramanın numarasını hazırlarız. Gizli input 1 ise yazar, 2 ise tarih, 3 ise kategori gibi bir düzen oluşturabilirsiniz.
 Serdar
 05.08.2020
Merhaba hocam, öncelikle elinize sağlık Veritabanınıda paylaşma şansınız var mı acaba ?
 Emrah (Yönetici)
 07.08.2020
Merhabalar. Veritabanını video için oluşturmuştum. İsmi diğer projelerle sıklıkla karıştığı için de sonradan silmiştim. Tasarımı ve bilgileri eklemek 10 dakikanızı almaz, eğer önemli ise tekrardan oluşturup gönderebilirim.
 yılmaz
 02.12.2019
HOCAM, ÖNCELİKLE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ, DEĞERLİ BİLGİLER PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN. 22:08 'deki yani arama.php'de 7. satırdaki $kategori = htmlspecialchars($_POST['kat']); hataya neden oluyor. Aldığım hata şu: Undefined index... hocam bunun nedeni ne ve nasıl düzeltebilirim hatayı?
 Emrah (Yönetici)
 02.12.2019
Merhabalar. Yararlı olduysa ne mutlu bana. Aldığınız hatada PHP "kat" diye bir değişken tanımlanmamış diyor. PHP'de var_dump($_POST) komutu ile Jquery'den gelen değişkenleri ve değerlerini görebilirsiniz. Bu sayede hangi bilgi düzgünce PHP'ye ulaşmış görebilirsiniz. Bunu bir deneyin eğer kat değişkeni için "undefined" gibi bir hata varsa jquery'de ajax'tan hemen önceye console.log(data) komutunu yazarsanız JQuery'den PHP'ye giden bilgileri görebilirsiniz. Bunları bir deneyin hatanın nerede olduğunu anlayalım duruma göre tekrar haberleşelim.
 yılmaz
 03.12.2019
hocam sorunu çözdüm, xamppı C:// dizinine kaydetmiştim, silip D:// dizininde yeniden kurdum. Bu sefer undefined index hatası vermedi. sorunsuz çalışıyor. ilginiz için teşekkür ederim. Ayrıca hocam bu projenin biraz daha geliştirip paylaşabilir misiniz.
 Emrah (Yönetici)
 04.12.2019
Sorunun çözüldüğüne sevindim. Aslında bu proje geliştirmeye çok açık; 3 boyutlu animasyonlu kitap resimleri koyulabilir, yazarlar hakkında kısa bilgiler olabilir... bakalım zaman konusunda biraz boşluk olursa bakmaya çalışırım.