Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Arama Motoru Tasarımı (PHP, MySQL, PDO)
 Web-Tasarım   1292   09.04.19   09.04.19   4
aramamotoru.jpg

Bu makalemizde CSS (Bootstrap), JQuery, PHP, MySQL teknolojilerini kullanarak canlı bir arama motoru tasarlayacağız. Canlı arama motorları kullanıcı arama çubuğuna karakterler girmeye başladığında arama işlemini gerçekleştiren motorlardır. Bu sayede kısa süre içinde aranan sonuç kullanıcıya gösterilir.

 

Kaynak kodları bilgisayarınıza indirmek için burayı tıklayınız.

 

Aşağıdaki videoda tasarım aşamalarını detaylı şekilde izleyebilirsiniz.

 
 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 Yorumlar
 Tarkan ASKAR
 19.05.2020
Merhabalar Üstat eline emeğine sağlık güzel çalışıyor. Başarılarının devamını dilerim internet blog sayfanı da takipte kalacağım.
 Ali
 25.10.2019
Emeğinize sağlık hocam güzel anlatım olmuş. Benim bir sorum olacak arama sonucunda çıkan sonuçlara tıklayınca içeriğe gitmek için linkleme işlemini nasıl yapabiliriz ? Bu konuda da yardımcı olabilir misiniz?
 Emrah (Yönetici)
 25.10.2019
sayfasına yönlendirecek. Tabiki böyle bir sayfa oluşturacağız ve GET metodu ile gelen kitapid numarasını alıp veritabanına bağlanacağız ve 5 numaralı kitap için tüm bilgileri alıp istediğimiz gibi kullanıcıya göstereceğiz.
 Emrah (Yönetici)
 25.10.2019
Güzel yorumunuz için teşekkürler. Sorunuzun mantıksal çözümünü buradan yazayım, eğer kodlama kısmında da takılırsanız emrah@sihirlifasulyeler.com adresine mail gönderebilirsiniz, oradan hallederiz. İlk olarak html link elemanını (a) videoda 27. dakika 48. saniyedeki php'deki foreach döngüsünün içine yerleştiririz. Böylece her arama sonucu için bir link elemanı ortaya çıkacaktır. Ayrıca yerleştirdiğimiz link elemanının link (href) özelliğini de örneğin kitapdetay.php?kitapid= şeklinde yazarız. Elbetteki kitapid kısmı veritabanından gelecek yani her kitap için farklı bir linkimiz olacak. Kullanıcı arama sonucunda örneğin bir linke tıklarsa (diyelim ki idsi 5 olan) linkimiz kitapdetay.php?kitapid=5 şeklinde çalışacak ve kitapdetay.php