Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
SASS Kurulumu ve SASS-CSS Dönüştürme İşlemleri
 Web-Tasarım   3668   20.05.18   20.05.18   0
sass.jpg

Popüler CSS ön işlemcisi SASS'ı Windows'a kurmanın en kolay yolu Ruby üzerinden SASS kurulumunu yapmaktır. Bunun için ilk olarak Ruby Yükleyicisini bilgisayarımıza indirmemiz ve standart kurulumu yapmamız gerekiyor. Ruby Yükleyicisine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Açılan sayfada "Download" butonuna basarak indirme safasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfada "WITHOUT DEVKIT" altındaki listede sistemimize uygun Ruby sürümünü seçerek bilgisayarmıza indiriyoruz ve yüklememizi yapıyoruz.

 

Yükleme tamamlandıktan sonra artık SASS'ı kurabiliriz. Bunun için Windows'ta Başlat->Çalıştır yolunu izliyoruz. Açılan Çalıştır penceresine CMD yazarak Windows Komut Sistemi'ni açıyoruz.

 

Buraya SASS'ı kuracak kodlarımızı yazıyoruz.

 
gem install sass
  SASS  

Eğer bir hata oluşmadıysa SASS sistemimize kurulmuş olacaktır.

  SASS  

Emin olmak için SASS versiyon komutunu yazarak yüklemenin başarılı olup olmadığını görebilirsiniz.

 
sass -v
 

SASS'ı yükleme aşamasında eğer "gem" tanınmayan bir komuttur gibi bir hata ile karşılaştıysanız makalenin sonunda hatanın çözümünü bulabilirsiniz.

 

Sıra geldi SASS dosyalarını CSS dosyalarına çevirmeye. Bunun için SASS kodlamamızı normal şekilde yapıyor ve SASS dosyamızı kaydediyoruz. Yine Windows komut sistemini açıp SASS dosyasının olduğu klasöre giriş yapıyoruz. Örneğin SASS dosyamız masaüstünde sass isimli bir klasördeyse, komut sistemine

 
cd Desktop
cd sass
 

komutlarını yazarak sass dosyasının olduğu klasöre giriş yapıyoruz. Burdayken watch komutunu kullanarak sass dosyasını css dosyasına dönüştürüp istediğimiz gibi kullanıyoruz.

 
sass --watch style.scss:style.css
  SASS  

Yukarıda bahsettiklerimi ayrıca video olarak aşağıdan izleyebilirsiniz. Videoda gem komutunun tanınmaması sorununun da çözümü yer almaktadır.

 
 

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%100

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap