Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Sunucu ve İstemci Taraflı Programlama Dilleri
 Web-Tasarım   16732   09.10.17   24.09.19   0
sunucuistemci.jpg

Web tabanlı programlama dilleri temel olarak sucunu taraflı (server side) ve istemci taraflı (client side) olmak üzere ikiye ayrılır. Farklı platformlarda ve farklı derleyiciler (compiler) tarafından çalıştırıldıkları için bu sistemlerin çalışma prensipleri ve gereksinimleri birbirinden farklıdır.

 

İstemci taraflı programlama dillerinin çalışma yeri kullanıcının bilgisayarıdır. Bir web sayfasına eriştiğinizde, istemci taraflı programlama dilleri ile oluşturulmuş kodlamalar, web sitesinin oluşturulmasında kullanılan HTML ve CSS gibi diğer yapılarla beraber bilgisayarınıza indirilir. İndirilen bütün yapılar tarayıcıda bir araya getirilerek web sayfası oluşturulur. Yani bu tür programlama dili komutlarını yorumlayan ve çalıştıran tarayıcıdır.

 

Sunucu taraflı programlama dillerinin komutları sunucuda derlenir ve burada çalıştırılır. Komutları derleyen, tarayıcılar değil sunucudaki yazılımlardır. Sunucuda kullanıcıdan gelen isteğe göre sayfalar oluşturulur ve bu sayfalar istemci taraflı programlama dillerinde olduğu gibi kullanıcının bilgisayarına yüklenerek kullanıcıya gösterilir. Örneğin kullanıcı ana sayfaya girmek için sayfanın adresini yazar. Yani kullanıcı bir istekte bulunur. Gelen istek, sunucudaki komutlar sayesinde yorumlanır ve sunucuda anasayfa oluşturularak kullanıcıya gönderilir.

 

İstemci taraflı programlama dillerinin komutlarına sayfa kaynaklarını inceleyerek ulaşabiliriz. Çünkü bu komutlar, sayfa bilgileri ile beraber bilgisayarınıza indirilmiştir. Fakat sunucu taraflı programlama dillerinin komutlarını sayfa kaynağında göremeyiz. Çünkü bu komutlar bilgisayarınıza indirilmez, sunucuda çalışır ve sonuç olarak web sayfaları oluşturur. Yani gönderdiğimiz isteğe göre oluşturulan sayfayı görebiliriz, sayfanın oluşturulmasında kullanılan komutları değil.

 

İstemci taraflı programlama dillerinden en fazla kullanılanı açık ara JavaScript (Kaynak) iken sunucu taraflı programlama dillerinden en fazla kullanılanı PHP'dir (Kaynak)

 
İstemci Taraflı Programlama Dilleri Kullanım Oranları

Javascript

%95.2

Flash

%3.5

Silverlight

%0.1
 
Sunucu Taraflı Programlama Dilleri Kullanım Oranları

PHP

%79

ASP.NET

%11.2

Java

%4.0

Ruby

%2.5
  *Bazı web sitelerinde bu teknolojiler aynı anda kullanıldığından, grafik değerleri toplamı 100'den fazla olabilir. Veriler 1 Nisan 2019 verileridir.

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%75
%5
%5
%15

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap