Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Kahve Günlükleri : Arabica ve Robusta
 İlginçler   3732   05.02.20   01.03.20   0
kahve.jpg

Dünyadaki tüm kahveler aslında iki farklı kahve çekirdeğinden elde edilmektedir. Bunlar Arabica ve Robusta çekirdekleridir. Bu çekirdekler birbirinden oldukça farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle bu çekirdeklerden elde edilen kahveler tat, içim ve fiyat olarak farklılıklar gösterir. Bu yazımda arabica ve robusta çekirdeklerini inceleyip, farklarından bahsetmek istiyorum.

 

Arabica'dan elde edilen kahveler daha tatlıdır ve yumuşak bir içime sahiptir. Ayrıca arabica yüksek asiditeye sahiptir. Bu nedenle arabica'dan elde edilen kahveler içildikten sonra ağızda kekremsi, mayhoş bir tat bırakır. Robusta ise güçlü ve keskin (biraz da acı) bir tada sahiptir ve içildikten sonra ağızda yerfıstığı tadına benzer bir tat bırakır.

 

Arabica çekirdeklerinin olgunlaşması birkaç yıl sürerken, robusta çekirdekleri kolayca olgunlaşır. Buna ilaveten arabica ağaçları dış etkilere karşı (zararlılar, hava koşulları) oldukça hassastır ve özel bakım gerektirir. Ayrıca arabica ağaçlarındaki çekirdek sayısı robustalara göre çok daha azdır. Bu nedenlerden dolayı arabica çekirdekleri robusta çekirdeklerinden daha pahalıdır.

 

Robusta ağaçları çoğunlukla Afrika ve Endonezya'da yetiştirilirken, Arabica ağaçları büyük oranda Latin Amerika'da yetiştirilmektedir. Ayrıca robusta ağaçları 0 - 800 metre yükseklikte yetişirken, arabica ağaçları 600 - 2200 metre yükseklikte yetişir.

 

Robusta çekirdekleri arabica çekirdeklerine göre 2 kat fazla kafein içerir.

 

Arabica ve robusta çekirdeklerine bakarak hangisinin arabica, hangisinin robusta olduğunu anlayabiliriz. Arabica çekirdekleri robusta çekirdeklerinden daha büyüktür ve uzun bir şekle sahiptir. Robusta çekirdekleri ise küçüktür ve daireye benzer.

 

Dünya kahve tüketimine baktığımızda arabica tüm dünyada %70 oranında, robusta ise %30 oranında tüketilmektedir. Büyük kahve zincirleri arabica çekirdeklerini kullandıklarını öne sürse de bazı markaların kahvelerindeki kafein oranının yüksek olması soru işaretlerine neden olmaktadır. (Robusta yüksek kafein oranına sahiptir)

 

Genel olarak arabica'nın robusta'dan daha kaliteli olduğu kabul edilir. Hatta pek çok kişi robusta için ucuz, acı ve işe yaramaz terimlerini kullanmaktadır. Elbetteki kişisel bir seçim yapabilmek için bu çekirdekleri denemek daha doğru olacaktır. Hatta karışımlar yaparak da (örneğin %80 arabica + %20 robusta) denemelere yapabilir ve tam damak tadımıza uyan kahve aromasını yakalayabiliriz.

  Kahve  

Serinin ikinci makalesi Kahve Günlükleri : Kahve Çeşitleri ve Ölçüleri

Serinin üçüncü makalesi Kahve Günlükleri : Kahve Demleme Yöntemleri

Serinin dördüncü makalesi Kahve Günlükleri : Kahve Çekirdeği Kavurma Dereceleri

   

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
 İlk Sen Değerlendir

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap