Sihirli Fasulyeler
Yükleniyor...
Kahve Günlükleri : Kahve Çeşitleri ve Ölçüleri
 İlginçler   5968   10.02.20   01.03.20   0
kahve3.jpg

Popüler bir kahveciye girdiğinizde kahve listesinde pek çok yabancı kahve isimleri görürsünüz. Cafe latte, flat white, americano, cappuccino, mocha, macchiato, espresso... liste uzayıp gidiyor. Peki bu kahveler arasındaki farklar nelerdir? Hangisi damak tadınıza daha uygun olabilir? Bu makalemde popüler kahvelerin özelliklerinden ve kullanılan malzemelerin ölçülerinden bahsetmek istiyorum.

 

Ön Bilgi : Popüler kahvelerin hemen hemen hepsi espresso'dan yapılır. Espresso'ya eklenen su, süt, çikolata, süt köpüğü, krema, dondurma gibi farklı malzemeler ile farklı kahveler elde edilir. Espresso'yu elde etmek için espresso makinesi kullanılır. Bu makinede, çekilmiş kahve çekirdekleri bir filtreye konarak filtreden yüksek basınçlı sıcak su geçirilir. Böylece kahve özütü suya geçer ve espresso elde edilir.

 
Espresso
Espresso

Espresso makinesinden 30 mL (mililitre) kahve özütü ile elde edilir ve küçük seramik fincanda servis edilir. 30 mL'lik espresso 1 shot (Telaffuzu : Şat) olarak isimlendirilir.

Oran (Hacim) = 1 Espresso

 
Espresso
Americano

1 shot espresso üstüne 90 mL kaynar su ilave edilerek hazırlanır ve kupada servis edilir.

Oran (Hacim) = 1 Espresso : 3 Su

 
Espresso
Cafe Latte

Buhar ile 60 - 70 °C'ye ısıtılmış 250 mL sütün üstüne 1 shot espresso ilave edilir ve karışımın üstüne 1 cm civarında süt köpüğü eklenir. Cafe latte genellikle uzun cam bardakta servis edilir.

Oran (Hacim) = 1 Espresso : 8 Süt

 
Espresso
Flat White

Buhar ile 60 - 70 °C'ye ısıtılmış 120 mL sütün üstüne 1 shot espresso ilave edilirek hazırlanır ve kupada servis edilir.

Oran (Hacim) = 1 Espresso : 4 Süt

 
Espresso
Cappuccino

Buhar ile 60 - 70 °C'ye ısıtılmış 60 mL sütün üstüne 1 shot espresso ilave edilir, karışımın üstüne 2 - 3 cm kalınlığında süt köpüğü ve köpüğün üstüne (istenirse) küçük çikolata parçaları eklenerek hazırlanır, kupada servis edilir.

Oran (Hacim) = 1 Espresso : 2 Süt

 
Espresso
Mocha

1 shot espresso üzerine çikolata parçacıkları ilave edilir, karışımın üstüne buhar ile 60 - 70 °C'ye ısıtılmış 60 mL süt ve 2 - 3 cm kalınlığında süt köpüğü eklenerek hazırlanır ve mocha bardağında servis edilir.

Oran (Hacim) = 1 Espresso : 2 Süt

 
Espresso
Cortado

1 shot espresso üzerine 60 - 70 °C'ye ısıtılmış 30 mL süt ve 1 cm kalınlığında süt köpüğü eklenerek hazırlanır ve küçük seramik kupada servis edilir.

Oran (Hacim) = 1 Espresso : 1 Süt

 
Espresso
Macchiato

1 shot espresso üzerine 1 - 2 tatlı kaşığı süt köpüğü eklenerek hazırlanır ve küçük seramik fincanda servis edilir.

Oran (Hacim) = 1 Espresso

 

Serinin ilk makalesi Kahve Günlükleri : Arabica ve Robusta

Serinin üçüncü makalesi Kahve Günlükleri : Kahve Demleme Yöntemleri

Serinin dördüncü makalesi Kahve Günlükleri : Kahve Çekirdeği Kavurma Dereceleri

   

 

 Konuyu geliştirmemize yardımcı ol, konuyu değerlendir.
%20
%60
%20

 

 Bu konuyu paylaş

 

 Yorum yaz, soru sor, geliştirme öner
E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.

 

 İlk Yorumu Sen Yap